SMMM Yeterlilik – Denetim ve Hukuk Sınavlarına Çalışma Yöntemim

tarafından yazıldı

SMMM yeterlilik sınavlarında Denetim, Meslek Hukuku, Hukuk ve Vergi Hukuku derslerinde çok fazla konu olduğundan ve çoğu zaman yoğun çalışma temposundan dolayı bu derslere çalışmak için çok fazla vakit olmadığı için bu dersler sıkıntılı olabilmektedir. Vergi Hukuku hariç, diğer derslere ait konularının çok zor olmadığını düşünüyorum. Adaylar, bu sınavlardan aşağıdaki nedenlerden dolayı kalıyor:

  • Ders çalışacak vakit bulmakta zorluk. Hiçbirimiz artık 19 yaşındaki gençler değiliz. Muhasebe, vergi gibi bol mesaili ve kafa yorucu meslekleri icra ederken bir de bu sınavlara hazırlanmak çok kolay değil. Kaldı ki, kimilerimiz evli, çocukları var.
  • Konuların çok fazla olması. Sınav test usulü olsaydı, bu çok ciddi bir sorun olmazdı. Fakat, sınavın yazılı olması ve soruların maddeler halinde cevap içeriyor olması, konuyu bilmekten öteye, detayları ile hatırlamayı gerekli kılıyor.

Yukarıdaki zorluklar, sınavlara doğru yöntemlerle hazırlanma ile aşılabilir. Bu yazımda,  benim bu sınavlara ne şekilde hazırlandığımı sizlere açıklayacağım. Herkesin yöntemi farklıdır.  Ama umarım burada paylaştığım düşüncelerimin küçük de olsa bir faydası olur.

Bu derslere çalışırken dikkat etmende fayda gördüğüm hususları, daha rahat anlaşılması için maddeler halinde yazıyorum:

  • Bu dersler için yeterli bir zaman planlaması yapın. Eğer maliyet, finansal muhasebe ve analiz derslerin tekrarları hariç olmak üzere konu anlatımlarını tamamladıysanız, bu dersler için 2 ay yeterli olur. Bir gün içerisinde, ders çalışmaya ayırdığınız vakit yeterli ise 2 ay 7/7 yapmak için bile yeterli. Önemli uyarı, zaman kalmadı deyip hiç çalışmayıp, bir sonraki döneme ders bırakmayın. Bu dediğim hiçbir dersten çalışmadıysanız geçerli değil ama örneğin, denetime hiç çalışmadım, 2 günde bir şeyi değiştiremem demeyin ve 2 gün içerisinde öğrenebildiğiniz kadar öğrenin. Şans faktörünü elinizin tersiyle itmeyin.
  • Dersleri tekrar ederek öğrenin. Tekrar etmekten kastım, muhtemelen sizin anladığınızdan farklı. Tekrar etmekten kastım, tüm konuları bitirdikten sonra tüm konuları tekrar etmeniz değil. Konular çok fazla, son konuları bitirdiğinizde, ilk çalıştığınız konularda bilgileriniz bulanık kalabiliyor. Vergi sınavını hatırlayın! Hatta, çoğu zaman, planladığınızdan geri kalıp tekrar edecek vakti bulamıyorsunuz ya da tekrarları eksik yapıyorsunuz. Dolayısıyla, sınavlara hazırlanırken, her bir ders için şöyle bir yöntem izleyin:

Meslek hukuku örnek alalım, çalıştığınız konular şunlar olsun: Disiplin Yönetmeliği, Haksız Rekabet Yönetmeliği, Etik Yönetmeliği, Ücret Yönetmeliği, Çalışma Yönetmeliği, Staj Yönetmeliği ve Sınav Yönetmeliği. Ders çalışmaya başladınız. Disiplin Yönetmeliğini tamamladınız, sonra Haksız Rekabet Yönetmeliğini tamamladınız. Etik Yönetmeliğine geçmeden önce bu iki konuyu tekrar edin. Tekrardan sonra, Etik Yönetmeliği ve Ücret Yönetmeliğini tamamlayın. Daha sonra bu 4 konuyu tekrar edin ve bu tekrarı bitirdikten sonra diğer konulara geçin. Bu yöntem size çok külfetli gibi gelse de, siz konuların çoğunu zaten tüm konular bittikten sonra baştan tekrarları yapıyorsunuz ya da düzensiz olarak konu seçerek tekrarlar yapıyorsunuz. Harcadığınız zaman arasında radikal bir farklılık olmayacak.

Tekrarlar, konuların öğrenilmesi kadar vakit almıyor. Her bir tekrarda o konuya harcadığınız zaman azalıyor. Zaten, yukarıdaki yöntem de, konuları unutmadan tekrar ettiğiniz için, hem konuları baştan tekrardan öğrenmiş olmuyorsunuz, hem de daha az vakit ve kafa yorgunluğu ile tekrarları halletmiş oluyorsunuz.

  • Tekrarları, konuların tekrardan okunması şeklinde yapmayın. Sizin yerinizde olsam, her bir ders için ve her bir ünite için, sorular hazırlarım. Konulara çalıştığınız zaman, soru çıkabilecek yerler üç aşağı beş yukarı belli zaten. Bundan kastım, soru çıkacağına inanmadığınız yerlere çalışmamanız değil, sadece bazı konular vardır ki, o konudan soru çıkaramazsınız. Bilin ki, siz kendiniz soru hazırladığınızda, sizin soru çıkaramadığınız yerden sınav komisyonu da soru çıkaramaz. İşte, tekrarları hazırladığınız sorular üzerinden yapın. Uygulama ile açıklayacak olursak:

Yine meslek hukuku üzerinden örnek vereyim. Disiplin Yönetmeliği konusunu tamamladıktan sonra, bir A4 kağıdına bu yönetmelikten sorular çıkarın. Bu sorular, tüm başlıkları, maddeleri kapsasın. Tekrar ediyorum, buradan çıkmaz deyip konu elemeyin. Zaten siz sınav komisyon üyesi olsanız ve soruları hazırlasanız bile soru çıkaramayacağınız çok yer olacak. Örneğin, 15 adet soru çıktı diyelim. Daha sonra Haksız Rekabet Yönetmeliğine çalıştınız ve bundan da 20 adet soru çıkardınız. Sonraki konuya geçmeden önce, bu soruları cevaplandırın. Yazılı olmasına gerek yok. Yazılı olacaksa bile tanımlamaları vs tam olarak yazmayın, sözlü olarak ifade ederken yuvarlak cümleler yazın. Cevabını veremediğiniz soruları işaretleyin ve sadece bu konulara bakın. Aynı konuları tekrar ederken, yine tüm soruları cevaplandırın, yoksa unutursunuz ama işaretlediğiniz konulara özellikle dikkat edin.

  • Bir gerçek var ki, sınav sistemi ezbere dayanıyor. Dolayısıyla, konulara hakim bile olsanız, bazı detayları unutmamak, yani çok fazla konu olan bir sınavlar için ezber yapmanız gerekli oluyor. Test olsaydı, konulara hakim olmanız yeterli olacaktı.

Derslere çalışırken, ezber yapmanız gerekli ama tüm kitabı sular seller gibi ezberlemeniz imkansız. Konuların başlıklarını ezberleyin ve konuyu bilin. Denetimden örnek vermek gerekirse. Denetçi türlerine çalışıyorsunuz. Denetçi türlerinin üçe ayrıldığını kafanıza yazın, iç denetçi, bağımsız denetçi ve kamu denetçisi. Ama bunlar ne olduğunu bilin. Bu basit bir örnekti. Bu yöntem vergi hukuku, iş hukuku, ticaret hukuku gibi derslerde çok iyi yarıyor.

Bazen konuların içeriklerini de ezberlemeniz gerekiyor, çünkü dili çok ağır. Bu özellikle vergi için geçerli. Bu durumda, konunun ya da tanımın içeriğindeki, özellikle vurgu yapmak zorunda olduğunu kavramları kodlamalarla ezberleyin. Örneğin, GV zararların karlara takas ve mahsubu konusunu tekrar ederken, kendi hazırladım kodlara çalıştım, tam cümleler kurmaya çalışmadım:

İzleyen yıl indirilir- 5 yıl kuralı-yurtdışı

Buna benzer bir kod hazırladım. Bana bu soru sorulursa, nelerin üzerinde durmam gerektiğini böylece hatırlayabilirim. Bu kodların açıklamalarını zaten biliyorum. Sınavda, bu kodu aklıma getirip, bunlara vurgu yaparak, öğrendiğim konuları düzgün ifadelerle yazdım.

Özetlemek gerekirse, ezber yapmanız gerek ama kuru ezberle, yani kelime kelime ezberle o kadar konunun bitmesi imkansız, konuları da öğrenmeniz gerekiyor. Ezber, sadece öğrendiğiniz konuları hatırlamanız için yapılmalıdır.

  • Konuların hepsine çalışın. Çok az vaktiniz varsa hiç çalışmamaktansa sadece çıkmış sorulara çalışmak, bazı konulara çalışmak ya da tüm konular hakkında fikir sahibi olunacak şekilde hafif bir çalışma daha iyi tabiki. Zamana, yorgunluğa bağlı olarak bazı konuları eleme ihtiyacı duyacaksınız. Dört dörtlük hazırlanmak gerçekten çok zor. Bu durumda, elediğiniz konular tüm konuların %85- %90 nı geçmesin. Bu bile risk aslında. Bu derslerde 5 tane soru soruluyor, iki tane çıksa çalışmadığınız yerlerden çıkarsa zaten 60 puan üzerinden başlıyorsunuz sınava. Diğer önemli bir konu, çalışamadığınız konuları en azından okuyun ve fikir sahibi olun. Örneğin, Meslek hukukunda disiplin cezalarının nedenlerine çalışmamıştım ama en azından okumuştum. 2015/1 döneminde şansa buradan çıktı soru. Ama ben okuduğum için aklımda kalanları yazdım ve 10 puan aldım bu sorudan ve sınav notum 90 oldu.

Yukarıda yazdıklarım yardımcı olmuştur umarım.

Sizin için her şeyin yolunda gitmesi dileklerimle.

Not: Bu yazıyı 2015 yılında yazdım.

SMMM Yeterlilik Sınavlarına Nasıl Hazırlandım?

Mali Müşavirlere ve Adaylara Öneriler

SMMM Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Eleştirilerim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s