Bankalar Tarafından Alınan Kredi Kartı ve Banka Kartı Ücretleri ve Kart Sahibinin Hakları

tarafından yazıldı

Kredi kartlarından alınan yıllık üyelik ücretleri hakkında özellikle son dönemlerde büyük bir tartışma yaşanmaktadır. Bankaların büyük bir gelir kaynağı olan yıllık üyelik ücretlerinin ne derecede bir haklı kazanç olduğu değerlendirilirken ve ayrıca kredi kartı yıllık üyelik ücretlerinin iadesi talep edilirken 03.10.2014 tarihli ve 29138 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmış olan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerinin bilinmesi oldukça önemlidir.

Sadece bankalar için değil, aynı zamanda tüketici kredisi veren ve/veya kart çıkaran tüm finansal kuruluşlar için de bağlayıcı olan bu yönetmeliğin amacı bu kuruluşların tüketicilere sunulan ürün ve hizmetlere ilişkin olarak faiz ve kar payı dışında alınacak her türlü ücret, komisyon ve masraf türleri ile bunlara ilişkin usul ve esasları belirlemektir. Bu yönetmelik sözleşme, konut ve tüketici kredileri gibi konuları da kapsamasına karşın bu yazıda sadece kart, hesap ve transfer ücretlerine değinilecektir.

Yönetmeliğe göre, bankalar ve diğer kuruluşlar müşterilerine yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadır. Ücretsiz kredi kartı başvurusu reddedilen bir kişiye yıllık üyelik ücreti olan kredi kartı verilemeyeceği belirtilmiş olan bu yönetmelik bankalara ayrıca yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı limiti belirlerken, yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartı değerlendirme kriterlerini aynen uygulama yükümlülüğünü de getirmiştir. Buna ek olarak, bu kuruluşlar, kredi kartı sahiplerinin yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değiştirme taleplerini yerine getirmek zorundadır.

Tüketiciler tarafından yapılan kredi kartı iptal talepleri, ilgili kredi kartıyla ilişkilendirilen herhangi bir borç bakiyesi bulunduğu gerekçesiyle reddedilemez. Bu şekilde iptal edilen kredi kartlarının borç geri ödeme dönemlerinde yıllık üyelik ücreti tahsil edilmesi yönetmelik ile kesin bir şekilde yasaklanmıştır.

Yukarıda belirtilmiş durumlar haricinde bankaların yıllık üyelik ücreti alınması mümkündür. Diğer bir ifade ile, aynı bankadan alınmış olan ikinci bir kredi kartı için bankalar üyelik ücreti talep edebilirler. Fakat, burada önemli olan borç bakiyesi bulunan fakat iptal edilmiş olan kredi kartlarının bu sayıya dahil olmamasıdır. Yıllık üyelik ücretleri, ancak kredi kartı sahibini borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip ve yıllık olarak tahakkuk ettirilebilir.

Kesintisiz olarak, en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartları hareketsiz kart kabul edilir ve bu kartlara bu süre içerisinde yıllık üyelik ücreti yansıtılamaz. Bununla birlikte, bankalar kart sahibine yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla veya kaydı tutulan telefon ile önceden bilgi vermek suretiyle bu nitelikteki kredi kartlarını kapatma hakkına sahiptir.

Yönetmelik diğer bir tartışmalı konu olan banka kartları ile ilgili açıklamaları da içermektedir. Bankalardan tarafından banka kartlarından yıllık üyelik ücreti alınmasını yasaklayan yönetmelik, bunda herhangi bir kart sayısını şart koşmamıştır. Ayrıca, hesap özet gönderimi, sanal kart oluşturma ve kullanımı ile bir takvim yılı içerisinde kayıp, çalıntı ve benzeri nedenler dolayısıyla gerçekleştirilen iki adete kadar kart yenileme karşılığında ücret alınamayacağı da aynı yönetmelikte belirtilmiştir. Bu hüküm aynı zamanda kredi kartları için de geçerlidir.

Tüketici hakları mevzuatları ve bu konudaki Yargıtay kararlarına rağmen bankalar müşterilerinden yıllık üyelik ücreti almaya devam etmektedir. Bazı bankalar bu konuda çok tavizsiz bir tavır sergilemekte, kimisi de müşterilerini kaybetmemek adına kendilerinden talep edilmesi durumunda bu ücretleri iade etmektedir. Sonuç alamayan kredi kart sahipleri valilik ve kaymakamlık bünyesindeki tüketici hakem heyetlerine başvurup bu ücretleri iade alabilmektedir. Bu heyetlerin yıllık üyelik ücreti hakkında vermiş olduğu kararlar çok büyük çoğunlukla kredi kart sahipleri lehine olmaktadır fakat son dönemlerdeki yoğun talep nedeniyle süreç biraz uzamıştır. Tüketici hakem heyetlerine başvuru oldukça kolaydır; çoğunda hazır dilekçe örneği bile bulunmaktadır. Sizden dilekçe haricinde bankalardan yıllık üyelik ücreti ödemelerini gösteren evrak talep edilmektedir. Tüketici hakem heyet kararlarına itiraz için tüketici mahkemelerine gitmek mümkün olmakla birlikte, daha önce de belirtildiği üzere tüketici hakem heyetinin vermiş olduğu kararlar neticesinde hareket edilmektedir.

Yukarıda yer verilmiş olan mevzuat hükümleri gereğince, kredi kartlarından alınan yıllık üyelik ücretlerinin haksız olduğu, bu ücretlerin iadesinin talep edilmesi ve bu talebin yerine getirilmemesi durumunda ise tüketici hakem heyetlerine başvuruların yapılması neticesinde alınacak olan kararın büyük bir olasılıkla kredi kartı lehine olacağı sonucuna varmak mümkündür.

Kaynakça:

Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Yönetmeliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s