CFE (Sertifikalı Hile İnceleme Uzmanı) Kimdir ve Nasıl Olunur?

tarafından yazıldı

Bu ve bundan sonraki yazımda sizlere ACFE (Association of Certified Fraud Examiners) ve CFE (Certified Fraud Examiner) olmak hakkında bilgiler vereceğim ve gerekli yerlerde kendi deneyimlerime başvuracağım.

 

Öncelikle ACFE’ nin ne olduğunu belirtmekte fayda var. Bu kurumun Türkçe karşılığını Sertifikalı Hile (ya da Suistimal) İnceleme Uzmanları Kuruluşu olarak belirtebiliriz. Çalışma konusu rüşvet, finansal tablo hileleri, diğer hileler ve usulsüzlükler olan bu kurum 1988 yılında Texas, Amerika Birleşik Devletleri’ nde kuruldu. Uluslararası bir tanınırlığı olan bu kurumun tüm dünyada yaklaşık olarak 75.000 üyesi bulunmaktadır. Üyelerin sadece bir kısmı CFE lerden, yani sertifikalı hile inceleme uzmanlarından oluşmaktadır. CFE olmadan da ACFE’ye üye olup bu kurumun üyelik imkanlarından faydalanmak mümkündür. Kurum, sadece Birleşik Devletler’de değil, diğer kıtalarda da konferans ve eğitim programları sunmakta, hile üzerine raporlar düzenlemekte ve çeşitli yayınlar hazırlamaktadır.

 

CFE’nin Türkçe tanımlamasını ise sertifikalı hile (ya da suistimal) inceleme uzmanı olarak çevirebiliriz. CFE olma kriterlerini sağlayan ve sınavlarda başarı gösteren kişiler ACFE tarafından sertifikalandırılarak hile uzmanı ünvanını almaktadırlar. CFE olmanın şartları şunlardır:

 

– ACFE üyesi olmak (CFE olmadan da bu kuruma üye olunabilir ve CFE sınavlarına girmeden önce ACFE üyeliği şarttır).

 

– Akademik kriterleri karşılamak. Bunun için bölümü farketmeksizin lisans diploması talep edilmektedir. Fakat, eğer lisans diplomanız yoksa her bir eğitim yılı için 2 senelik mesleki tecrübe kabul edilmektedir. Örneğin, Önlisans mezunusunuz diyelim, bu durumda önlisans diplomasına ek olarak geriye kalan iki yıllık bir eğitim açığı için 4 senelik mesleki eğitim şartı aranmaktadır. Fakat, burada önemli olan şey şudur: Kurum, CFE olmak için adaylardan ayrıca bir mesleki kriteri (bir sonraki maddede yazdım) sağlamalarını istemektedir. Yukarıda bahsettiğim süre, mesleki kriter için aranan şartlar kapsamı haricinde değerlendirilecektir.

 

– Mesleki kriterleri sağlamak. CFE olabilmek için, hile ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkilendirilebilecek bir iş alanında en az 2 sene çalışmış olma koşulu aranmaktadır. Daha önce de belirttiğim gibi, bu süre, eğitim açığı için hesaplanan süreden bağımsız olarak hesaplanacaktır. Muhasebe, denetim, kriminoloji, sosyoloji, hile inceleme ve hukuk gibi alanlar hile direkt bağlantılı olarak değerlendirilmektedir. Bu alanlarda olmayan fakat hile araştırması ve tespiti ve  hileden korunmaya yönelik olduğuna inandığınız bir profesyonel alanınız varsa, kurum bunları da inceleyip karar verip size bildirmektedir.

 

– Yüksek ahlak sahibi olmak.

 

– ACFE tüzüğüne ve kurumun etik kurallarına uyacağını beyan etmek.

 

Kurum, CFE sınavına başvuru aşamasında puanlama sistemi ile adayların sınava girip giremeyeceğine kadar vermektedir. Puanlama şu şekilde yapılmaktadır:

 

– Lisans diploması için 40 puan,

– Master diploması için 5 puan,

– Doktora diploması için 10 puan,

– Mesleki yetkinlikler için her biri 10 puan (CPA, CIA gibi belgeler). Türkiye’den alınan SMMM ruhsatlarını da tanıdıklarını bana attıkları mail ile belirttiler.

-Her bir çalışma yılı için 5 puan.

 

Sınava girebilmek için talep edilen puan sayısı: 40 Puan.

CFE olabilmek için talep edilen puan sayısı: 50 Puan ve ayrıca minimum 2 yıllık mesleki deneyim.

 

CFE sınavı ve CFE olma süreci ile ilgili yazım için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Puanlama sistemine kurumun şu linkinden ulaşılabilir:

http://www.acfe.com/qualifications-points.aspx

Aşağıdaki linklerde üyelik ve sınavlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak mümkündür.

Kurumun resmi linki:

http://www.acfe.com/

Kurumun Türkiye temsicliğinin resmi linki:

http://www.usiud.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s