CFE Sınavı ve CFE Olma Süreci

tarafından yazıldı

Herkese merhabalar,

Bu yazımda CFE sınavı, sınav öncesi ve sonrasındaki prosedürler ile ilgili bilgi vereceğim. Bu yazıyı okumadan önce bir önceki yazımda ACFE ve CFE hakkındaki temel bilgilendirmeyi içeren yazımın okunması burada yazdıklarımın anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

CFE olmak istiyorsanız, doğal olarak ilk yapmanız gereken şey CFE olmanın şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı belirlemenizdir. Bunun şartlarını bir önceki sayfada yazmıştım. Bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız bir sonraki aşamayı, yani CFE sınavını incelemeye başlayabiliriz.

Sınav, ACFE tarafından, internet ortamında ya da windows tabanlı bir bilgisayar programında yapılmaktadır. Sınavın belli bir dönemleri yoktur, sınava başvurduğunuz zaman sınav başvurusunun incelenmesi için birkaç gün beklemeniz gerekmektedir. Sınavın dili İngilizcedir. Sınavın Birleşik Devletler ve uluslararası versiyonları bulunmaktadır. Sizin uluslararası versiyonu almanız daha uygundur, çünkü diğer versiyon Birleşik Devletler mevzuatına ağırlık vermektedir. Sınav dört bölümden oluşmaktadır. Her bir bölümden 125 soru çıkmaktadır ve her bir soru için 75 saniye verilmektedir. Sınavda iki şekilde soru sorulmaktadır. 4 şıktan oluşan çoktan seçmeli soru şekli ve doğru ve yanlış olmak üzere iki şıktan oluşan çoktan seçmeli soru şekli.  Sınav başvurusu yaptığınız zaman, birbirinden bağımsız 4 bölümü 30 gün içerisinde tamamlamanız gerekmektedir. 30 günü aşmamak koşulu ile bu dört bölüm istenildiği şekilde tamamlanabilir. Sınavın bölümleri şunlardır:

– Fraud Prevention & Deterrence (Hile’den Korunma & Caydırıcılık)

– Financial Transactions & Schemes (Finansal İşlemler & Entrikalar)

– Investigation (İnceleme – Soruşturma)

– Law (Hukuk)

İlk bölüm, kriminal davranışların anlaşılması, beyaz yaka suçları, kurumsal yönetim, yönetimin hile ile ilişkilendirilebilecek sorumlulukları, denetçilerin hile ile ilişkilendirilebilecek sorumlulukları, hile engelleme programları, hile risk değerlemesi, hile riski yönetimi, hile inceleme uzmanları için etik kurallar, ACFE profesyonel etik kuralları alt başlıklarından oluşmaktadır.

İkinci bölüm ise, muhasebe konseptleri, finansal tablolar hileleri, nakit hileleri, hileli harcamalar, stok ve diğer varlık hileleri, rüşvet ve yolsuzluk, entellektüel bilgi hursızlığı, finansal kurumlar hileleri, çek ve kredi kartı hileleri, sigorta hileleri, sağlık sektörü hileleri, tüketici hileleri, bilgisayar ve internet hileleri, sözleşme ve satın alma hileleri alt başlıklarından oluşmaktadır.

Üçüncü bölüm, soruşturmanın planlanması ve yürütülmesi, dökümanların analiz edilmesi, sorgulama teorileri, şüphelilerin ve imzalı beyanların sorgulanması, gizli soruşturma, bilgi kaynakları, data analizi, adli bilişim, yasadışı faaliyetlerin izlenmesi, raporlama konularından oluşmaktadır.

Son olarak ise, hukuk bölümü, hukuk sistemlerine temel bakış, hileyi kapsayan hukuk düzenlemeleri, hileli iflas, menkul kıymet hileleri, karapara aklama, soruşturma sırasında göz önünde tutulması gereken kişi hakları, kriminal hukuk sistemi, kara avrupası hukuk sistemi, kanıtın temel prensipleri, tanıklık konularından oluşmaktadır.

Sınav ücreti 350 dolar. Sınavlara 3 kere girme hakkınız var, eğer bir bölümden bile 3 kere girmenize rağmen başarılı olamazsanız tüm sınavları tekrardan yapmanız gerekiyor. Sınavdan başarılı sayılmak için her bir bölümden yüzde 75 başarı sağlamanız gerekiyor. Aşağıda sıraladığım sınav kaynaklarından sonuncusunu, yani CFE Exam Prep Course satın alırsanız sınav ücreti 250 dolar oluyor. Her bir sonraki sınav ücreti ise 25 dolar.

Sınava hazırlanmanın yöntemleri ise şu şekildedir:

– Serbest çalışma: Sınavlara girebilmek için ACFE nin hiçbir kursuna kaydolmak ya da kitaplarını satın almak zorunda değilsiniz ama bu durumda şansınızın oldukça düşük olacağı kanaatindeyim.

– ACFE kursları: Birkaç günden oluşan hazırlık programları şekilde kurslar mevcuttur fakat bildiğim kadarıyla Türkiye’de bu kurslar düzenlenmemektedir.

– Fraud Examiners Manuel: Yaklaşık olarak 2.000 sayfadan oluşan bir kaynak. Bu kaynak, sınava özel olarak tasarlanmıs tek yayındır. Kitap konu anlatımları ve örnek olaylardan oluşmaktadır. Her ne kadar sınav müfredatına uygun tek kaynak olsa da, örnek sorular bulunmadığından dolayı sınavlardan başarılı olunması için en etkin yöntem değildir. Hepimiz biliriz ki, sınavları geçmek konulara hakim olmanın yanı sıra sınav tekniğine hakim olmakla da ilgilidir. Bu kitabın PDF formatı 75 dolardı sanırım. PDF olarak almanızı öneririm, size direkt şifre veriyorlar ve oradan indirebiliyorsunuz, böylece çok fazla bekleminize de gerek kalmıyor.

– CFE Exam Prep Course: İnternet ya da windows versiyonları şeklinde bir eğitim programıdır. Bu eğitim programını aldığınız taktirde Fraud Examiners Manuel de verilmekte. Bu programda yer alan tek şey konu ile ilgili soru çözümleri bulunmasıdır. Eğitim seti üyeler için 795 dolar, üye olmayanlar için ise 850 dolar. Üyelik çok pahalı olmadığından ve CFE olabilmek için ACFE ye üye olmak zorunlu olduğundan dolayı seti üye olduktan sonra almanızı tavsiye ederim.

Ben en son kaynağı tercih ettim, nedenlerini ise şu şekilde sıralayabilirim:

– Sınavda çıkan sorular, bu eğitim setindeki sorulara çok benziyor. Burada yer alan soruları çözmek neredeyse hedefi 12 den vurmaya benziyor. Her bir soru çözümünün altında açıklamalar yer alıyor ve sadece bu açıklamaları okuyunca bile sınavlarda başarılı olunması mümkün.

– Ben manuel kaynağı da okudum, çünkü benim için sadece sınavları geçmiş olmak benim için bir anlam ifade etmiyor. Fakat çok fazla vakit bulamıyorsanız ya da İngilizceniz zayıf ise bu eğitim size çok ama çok fayda sağlar.

– Bu seti satın aldıktan sonra, setteki tüm soruları çözer ve sonrasında yer alan deneme sınavlarında yüzde 85 başarı sağlarsanız ve tüm bunları bir sene içerisinde yaparsanız sınavlarda başarısız olma durumunda sınav programının ücreti iade ediliyor. Ya da ikinci sınavlara ücretsiz girebiliyorsunuz.

Ayrıca, kısaca dökümantasyon sürecinden bahsetmek istiyorum. Sınava başvurduğunuz zaman size bir portal açıyorlar ve bu portala, resminizi, diplomalarınızı, çalışma bilgilerinizi açıklayıcı bilgileri yazmanızı, varsa CPA gibi belgelerinizi ve 3 adet referans mektubunuzu eklemeniz talep ediliyor. Referans mektubu, makamı farketmeksizin çalıştığınız kişilerden, hocalarınızdan alabileceğiniz bir form. Master ya da doktora için talep edilen bir referans mektubu değil. Bunları yükledikten sonra eğer kabul edilirseniz sınav şifresi veriliyor ve sınavlara giriyorsunuz. Sınavlardan başarılı olursanız bu sefer sınavları kurallara uygun yaptığınızı belirten bir form daha ekliyorsunuz ve böylece final değerlendirme başlıyor. Göndermiş olduğunuz son formda bir referans daha gerekiyor.

Son olarak, kafa karışıklığını engellemek adına süreci madde madde yazmak istiyorum:

1. CFE olma koşullarını sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin (Bir önceki yazımda paylaştığım şartlar, yani mesleki şartlar, akademik şartlar, yüksek ahlak, üyelik vs.)

2. Bu şartları sağlıyorsanız, ACFE’ye üye olun.

3. ACFE’ye üye olduktan sonra hangi kaynaktan yararlanacağınıza karar verin ve sınava hazırlanın.

4. Sınava hazırsanız, sınav başvurusunda bulunun. Sınavı satın aldıktan sonra portala gerekli evrakları yükleyin.

5. Başvuru incelendikten sonra size şifre gönderilecek (3-4 gün sürüyor), şifre ile sınava girin ve 1 ay içerisinde tüm sınavları tamamlayın.

6. Sınav sonucu size bildirilecek (3-4 gün), eğer geçtiyseniz son bir form eklemeniz gerekiyor (yukarıda bahsettim).

7. ACFE final bir değerlendirme yapıyor (6-7 gün). Sonrasında sertifikanız size gönderiliyor(5-6 hafta). Artık bir CFE siniz.

Bu konuda merak ettiğiniz bir şey olursa her konuda size yardımcı olabilirim (mail adresim sercinler@hotmail.com). Sadece cevap vermem vakit alırsa lütfen kusuruma bakmayın. Yukarıda bahsettiğim bilgileri, ACFE’nin resmi sitesi ve bu kurumun Türkiye temsilciliğinin resmi sitesinden teyit etmenizde fayda vardır.

CFE Kimdir ve Nasıl Olunur başlıklı yazımı okumak için bu linke tıklayınız.

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s