Kursa Gitmeden İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü?

tarafından yazıldı

Çocukluğumdan bu yana sınırların ötesinde bir şeyler yapmayı hep istemişimdir. Eğitim, iş, sonu gelmeyen seyahatler… Bunun için ihtiyaç duyacağım ilk şeyin yabancı dil olduğunu bildiğimden dolayı her ne kadar kursa gitmiyor olsam da, 18 yaşımda bu dili öğrenmek için bir yerlerden başlamaya karar vermiştim. Ana dil seviyesinde İngilizce bilmesem de, gerek iş hayatımda gerekse de eğitim hayatımda kullanma yeteneğine kavuşmuş olduğum bu dilin öğrenimi ile ilgili düşüncelerimi paylaşacağım. Bugün yazacaklarımın sadece güzel bir başlangıç için yapılması gerekenleri kapsadığını,  bugün sahip olduğum dil seviyesine yurt içi ve yurt dışı dil kurslarımın etkisiyle de geldiğimi özellikle vurgulamak istiyorum.

Öncelikle, İngilizce öğrenme nedeninize göre ihtiyaç duyduğunuz seviye farklılık gösterir. Tabi ki bir dili iyi derecede konuşabilmek en iyisidir ama bunun için enerjiniz ya da zamanınız yoksa dil öğrenme amacınıza göre belli bir seviyeyi kendinize hedef koyabilirsiniz. Örneğin, sadece seyahatlerinizde zorluk çekmemek için öğrenilen İngilizce ile doktora eğitimine başvurmak için öğrenilen İngilizce arasında seviye farkının bulunması çok normaldir.

Dil öğrenmenin en iyi yolunun bir dil kursuna kaydolmak olduğunu düşünüyorum. Peki, kursa gitmeye maddi durumunuz ya da zamanınızın kısıtlı olması izin vermiyorsa yapabileceğiniz bir şey yok mu? Benim size kendi tekniğim hakkında vereceğim bilgiler, kursa gidemeyenler için bir yerlerden başlama noktasında yardımcı olacağını düşündüğüm tavsiyeleri kapsamakta.

Öncelikle, çağımızda dil öğrenimi, 5 temel disiplini gerek kılmaktadır ve kursların programları da bu disiplinlere odaklıdır. 1- Okuma (reading), 2- Dinleme (listening) , 3- Yazma (writing), Gramer (grammar) ve konuşma (speaking). Kursa gitmiyorsanız bile, bu beş disiplin üzerine çalışmalar yaparak dil seviyenizi geliştirebilirsiniz. Konuşma ve dinleme konularında zamana ihtiyaç duyacak olmanız aşikar olmakla birlikte, benim fikrime göre, daha sonra kursa giderek bu iki disiplindeki yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Kursa gitmeyen bir kişi için, dil öğreniminde bu iki disiplinin sonraki dönemler için gelişime açık tutulmasında bence hiçbir sakınca yoktur.

Öncelikle, ne yaparsanız yapın, bir dili kalıpları ya da cümleleri ezberleyerek öğrenmeyin. Kurduğunuz cümlelerde bir gramer yapısı ve anlamları olan kelimeler var. Aşağıda, yukarıda bahsettiğim disiplinler ile ilgili neler yapılabilecekleriniz noktasında kendi düşüncelerimi yazdım:

Gramer: Türkçe bir gramer kitabı edinin. Türkçe gramer kitabının bir artısı şu: Aldığınız kitap tüm gramer konularını kapsayacaktır. İngilizce kitaplar seviyelere bölünmüştür. Bu kitaplar uzun bir zaman için planlanmıştır ve bu tür kitaplar sadece gramer öğretmez, yukarıda saydığım tüm disiplinleri kapsar. Kursa gidin ya da gitmeyin, gramer öğrenmek için 1 senenizi harcamayın. Evet, matematik öğrenir gibi gramer öğrenilmez ama geniş zamanı 1. ay, geçmiş zamanı 2. ay ve gelecek zamanı 3. ay öğreniyorsanız sorun var demektir. Dil kurslarına gittiğinizde de bir kurda tüm zamanlar öğretilmez, bundan dolayı size tavsiyem kursa dahi gidiyorsanız en geç 2-3 aylık bir zaman diliminde gramer konularının birçoğunu tamamlamış olmanızdır. Gramer konularını tamamlamak neden önemli? Daha sonra da bahsedeceğim gibi bir dili öğrenmenin en etkili yolu, şahsi görüşüme göre okumaktır. Gramer yapılarına hakim olmadan okuyamazsınız. İkinci etkili yol ise yazmaktır. Bunun için yine gramer konularını bilmeniz gerekir. Gramer kitabı olarak, size önerebileceğim kitap Murat Kurt’un kitabıdır. Bu kitabın özelliklerini daha yazacağım. Şimdilik, bu kitabın işleri dolayısyla meşgul kişiler tarafından bile 2 ayda bitirilebilecek olmasını söylemem yeterli olacaktır.. Diğer disiplinlere başlamadan, bu kitabı edinin ve gramer konularını öğrenin. Bu kitabı bitiriyorken zaten cümleler okuyacak, kelimeler öğreneceksiniz.

Okumak: Bir dili öğrenmek için yapabileceğiniz en önemli aktivite budur. Birçok kitapçıda basit romanlar mevcut. Lütfen, bu kitapları okumaya başlayın. Aldığınız sonuçlara siz de şaşıracaksınız. Neden kitap okumak? Bunun birçok yararı vardır. Birincisi, her ne kadar gramer çalışsanız da, ilk başlarda cümle kurmakta zorlanacaksınız ya da pratik düşünebilip hızlı olamayacaksınız. İşte, okuyarak, gramer çalışmalarınızda öğrendiklerinizi mükemmel derecede pekiştirmiş olacaksınız. Gramer öğrenirken çok fazla örnek çözmek önemlidir ama yine de kitap okumanın verdiği yararı bu örneklerde göremezsiniz. Bu kitapların farklı seviyeleri bulunmakta; 1.2.3. seviyeler gibi. 1. seviyeden başladığınızda bile ilk zamanlar 1 sayfayı okumanız belki 30 dakikanızı alacak ama sonra bu süre 10 ve hatta 5 dakikalara kadar düşecek. Kitap okuma aktivitelerinde dikkat edilmesi gereken nokta ise şu: 1. seviye kitabı okuma süreniz oldukça düştü ve siz artık basit bir şekilde bu kitapları okuyabiliyorsanız hemen 2. seviye kitap okumaya başlayın. Her seviye kitapta bilmediğiniz kelimeler olacaktır, ama bu sizin hızınızı yavaşlatmasın. Bu arada, okuduğunuz sayfaları, bir kere de sesli okuyun. Bu kelimeleri doğru seslendirmenize, yani konuşmanıza yardımcı olacaktır.

Yazmak: İlk zamanlarda yazmak oldukça zor bir çalışmadır. Mektup, günlük, bir anınızı vs. yazmanız bu aşamada çok zordur. Bir mektup yazmak için bir hafta vakit kaybedip sonra pes etmeyin. Unutmayın, mektup yazmak için daha çok erken. Yazma pratiklerine ne zaman başlanabileceğine yönelik sorunun cevabı sizin İngilizceye ayırabileceğiniz zamanla ilgili bir şeydir. Gramer kitabını bitirdikten sonra yazmaya başlayabilirsiniz ya da okuma yeteneğiniz belli bir aşamaya geldiği zaman, örneğin 2. aşamaya (kesinlikle 3. aşamaya gelmeden başlamalısınız) başlayabilirsiniz. Yazmak için en mükemmel pratik penfriend sitelerinde yapılabileceğine inanıyorum. İnternetten ücretsiz olarak bu sitelere üye olabilirsiniz ve aynı facebook hesaplarınızda olduğu gibi, her dilden ve her milletten arkadaşlar ekleyebilir ve mesaj göndermeye başlayabilirsiniz. Bu siteler bir anlık chat sitesi olmadığı için ne zaman vakit bulabilirseniz cevap yazabilirsiniz. Global dünyaya hoş geldiniz! Artık dünyanız çok daha büyük! Eğer yazma pratiklerine başlamak için belli bir aşamaya gelmeyi bekliyorsanız, en azından bir A4 kağıt alın ve cümleler yazın. Çünkü, yazma pratiklerinde siz iki yeteneği geliştirirsiniz: 1- Gramer, 2- Kelime bilgisi. Örneğin, bugün gramer konusu olarak geniş zamanı öğrendiniz ve öğrendiğiniz kelimelerden biri de “play”. “Do you play soccer?” gibi örnekler yazdığınızda hem öğrendiğiniz kelimeyi hem de gramer konusunu pratiğe dökmüş olacaksınız. Burada önemli olan şu: Yazılarınızda hep aynı kelimeleri kullanmamaya özen gösterin.

Dinleme: Muhtemelen alacağınız kitaplarda CD olacaktır. Onları dinleyebilirsiniz. Fakat, CD leri okuma pratiği yapıyorken dinlemeyin; bu çok önemli!! Kitabı aldınız, okumaya başlamak üzeresiniz, CD yi koydunuz ve anlamaya çalıştınız. Bu imkansız, siz daha çok yenisiniz. CD de konuşan kişinin, sizden daha hızlı olacağı kesin. Siz, okuma ve dinleme aktivitelerini ayrı ayrı yapıyorsunuz. Yani, kitabı önce okuyun, okuduktan sonra dinleyin!

Konuşma: Bu aşamada yapabileceğiniz çok fazla bir şey yok. Kitapları sesli okursanız, konuşma yeteneğine hazırlık yapmış olursunuz. Ya da kafanızda küçük cümleler oluşturun. Canınız kahve içmek istediğinde, İngilizce “kahve içmek istiyorum” cümlesini söyleyin.

Yazdıklarım çok fazla geliyorsa, gramer kalıplarını hakim olduktan sonra sadece kitap okumanın bile İngilizce yeteneğinizi geliştireceğinden emin olun. Çünkü ben 2. seviyedeki 2 ya da 3. kitabıma kadar sessiz bir şekilde kitap okuyup, gramer ve kelime bilgilerimi pekiştirmek haricinde bir şey yapmadım ama yine de çok şey öğrendim.

Son olarak, dil öğrenimi her ne kadar disiplinlere ayrılmış olsa da, her biri diğerini muhakkak etkiler. Konuşma yeteneği çok düşüp olup, dinleme yeteneği çok yüksek olan bir kişiye ben rastlamadım. Okuma yaptığınızda otomatik olarak gramer çalışmış olursunuz ya da yazı yazdığınızda da kelime bilgisi çalışmış olursunuz. Kelime çalışmalarınız da konuşmanıza etki eder.

Bu konu ile ilgili diğer yazılarımın linkleri aşağıdaki gibidir:

Örnek Bir İngilizce Programı 

Gramer Öğrenimi Ne Şekilde Olmalı?

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s