Satıcıların Uyması Gereken Etiket Fiyatları Kuralları

tarafından yazıldı

Bir önceki yazımın devamı niteliğindeki bu yazımda tüketiciler önemli olduğuna inandığım diğer bir mevzuatı, Fiyat Etiketi Yönetmeliği hakkında bilgiler vereceğim. Bu yönetmeliğin amacı perakende olarak satışa sunulan mal ve hizmetlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinin şekli, içeriği, kullanılması ile indirimli satışlara ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Yönetmeliğin 5. maddesine göre satışa sunulan malların veya malların ambalajlarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde tüketicinin (yani malı satın alanın) ödeyeceği tüm vergiler dahil satış fiyatı ve birim fiyatını gösteren, üretim yeri ve ayırıcı özelliklerini içeren etiket konulması; etiket konulmasının mümkün olmadığı durumlarda ise aynı bilgileri kapsayan listelerin yine aynı kriterlere göre kolaylıkla görülebilir ve okunabilir bir yere asılması zorunludur. Hizmetlerin fiyatlarının gösterilmesi de aynı kurallara bağlanmıştır. Yönetmeliğe göre, etiket veya listelerde yer alması zorunlu olan bilgiler şunlardır:

* Malın üretim yeri,

* Malın ayırıcı özelliği,

* Malın tüm vergiler dahil satış fiyatı,

* Malın birim fiyatı.

İthal edilmiş mallara ait etiketlerde, malın üretildiği ülke isminin Türkçe yazılması zorunludur. Açık halde satılan mallara ilişkin etiketlerde satış fiyatı yerine sadece birim fiyatının yer alması yeterlidir.

Etiket bulundurma zorunluluğu olmayan mallar yönetmeliğin 6. maddesinde bildirilmiştir. Oldukça istisnai olan bu duruma örnek olarak kitapların üzerinde fiyat bilgisi yer alan kitaplarda etiket zorunluluğu gerekli görülmemiş olmasını verebiliriz.

Etiketlerin üzerindeki rakam ve harflerin; okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde olması, yanıltıcı ve aldatıcı bilgiler içermemesi zorunludur.

Yönetmeliğin 8. maddesinde belirtildiği üzere, tarife ve fiyat listesinde gösterilen fiyatların dışında; servis ücreti veya herhangi bir ücret alınması durumunda, bunun tarife ve fiyat listesinde gösterilmesi zorunludur.

Yurt dışında ifa edilmesi öngörülen paket tur ve eğitim hizmetleri ile yurt dışına yönelik ulaşım ve konaklama hizmetlerinin fiyat listeleri hariç olmak üzere, etiket ve listelerde satış fiyatlarının; “Türk Lirası”, “TL” ya da http://www.tcmb.gov.tr/yeni/iletisimgm/pictures/simge_k2.png simgesi şeklinde yazılması zorunludur. 

Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır.

KAYNAKÇA:

Fiyat Etiketi Yönetmeliği.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s