Tüketici Kredisi Sözleşmeleri

tarafından yazıldı

Özellikle hesap ve kredi kartı ücretleri ve dosya masrafları konularında tüketici haklarını görmezden gelen finans kuruluşları ile kredi kullanan kişiler arasındaki ilişkileri düzenleyen mevzuatları bilmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu yazımda, bu mevzuatlardan biri olan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne yer vereceğim.

İlk olarak bu yönetmeliğin kapsamını bilmek oldukça önemlidir. Çünkü, bu yönetmelikte yer alan kredi kavramı bizim algımızdaki tanımlamadan biraz farklılık göstermektedir. Bu yönetmelik, faiz veya benzeri bir menfaat karşılığında, ödemenin üç aydan daha uzun süre ertelemesini veya benzer şekilde taksitle ödeme imkanını sağlayan kredi kartı sözleşmeleri de  dahil olmak üzere her türlü tüketici kredisi sözleşmesini kapsamaktadır. Yönetmeliğe göre, bazı durumlarda kredi kartı kullanımı da bu yönetmelik kapsamında olduğu rahat bir şekilde anlaşılmaktadır.

Yönetmeliğin 5. maddesine göre, tüketiciler, yani kredi kullanıcılarının sözleşme öncesinden bilgilendirilmeleri zorunludur. Bilgilendirme formlarının; en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi ve bir örneğinin kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunludur. Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde ise bilgilendirme formunda yer alması gereken zorunlu bilgilerin bir listesi verilmiştir. Bu maddelerin hepsinin önemli olduğu tartışma götürmeyecek bir gerçek olmasına karşın, aşağıda özellikle dikkat çeken birkaç maddeyi yazmak istedim:

* Kredinin toplam tutarı ve varsa tüketiciden talep edilecek ücretler,

* Kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda, bu hesaba ilişkin herhangi bir isim altında ücret veya masraf talep edilmeyeceğine ve bu hesabın, tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması halinde kredinin ödenmesi ile kapanacağına ilişkin bilgi,

* Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacağına ilişkin bilgi ve sigortaya ilişkin hizmetlerin kredi veren dışında bir sağlayıcıdan da alınabileceğine ilişkin açık bir ifade,

* Tüketicinin erkenden ödemede bulunma hakkı ve ödenen tutara göre kredi verenin indirim yapma yükümlülüğüne ilişkin bilgi,

Yönetmeliğin üçüncü bölümünde sözleşmenin şekli ve zorunlu içeriği hakkında bilgiler verilmektedir. Buna göre, tüketici kredisi sözleşmesinin, aynı bilgilendirme formunda olduğu gibi en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde düzenlenmesi ve bir örneğinin kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilmesi zorunludur. Yönetmeliğin 11 nci maddesinde sözleşmede bulunması gereken zorunlu bilgiler sınıflandırılmıştır. Bu maddeler bilgilendirme formunda yer alması gereken zorunlu bilgilerle benzerlik gösterse de birbirinden farklı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler hakkında fikir sahibi olmanın oldukça önemli olduğunu düşünmekteyim.

Yönetmelikte ifade edildiği üzere, belirli süreli kredi sözleşmelerinin şartları, tüketici aleyhine değiştirilemez. Sözleşmede belirtilen faiz oranı sabit olmak zorundadır. Sözleşmenin kurulduğu tarihte belirlenen faiz oranı tüketici aleyhine değiştirilemez.

Tüketici, 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin veya cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Bu süre, sözleşmenin kurulduğu tarihte başlar. Fakat, sözleşme tüketicinin eline sözleşmenin kurulduğu tarihinden sonra ulaştıysa bu durumda süre tüketicinin sözleşmenin bir örneğini aldığı tarihten itibaren başlar. Cayma hakkını kullanan tüketici almış olduğu ödemeleri geri öder (buna yönelik detaylı ve anlaşılır bilgi için yönetmeliğin 24 ncü maddesini okuyunuz). Yönetmelikte belirlenmiş tutarlar haricinde tüketiciden başka bir bedel talep edilemez.

Haklar hakkında daha fazla bilgi olmak için, bu yazının kaynağı olan aşağıdaki yönetmeliği okuyabilirsiniz.

KAYNAKÇA:

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği, Resmi Gazete Sayı: 29363, 22 Mayıs 2015.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s