Büyük bir Hazine: Harbiye Askeri Müzesi

tarafından yazıldı

İstanbul’da en değer verdiğim müzelerden birisi Harbiye Askeri Müzesidir. Çocukluğumdan beri bir çok defa ziyaret ettim bu müzeyi. Anlam veremediğim bir şekilde, çoğu kişinin hakkında pek az fikir sahibi olduğu bir müze.

Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı, ulaşımı çok kolay olan bu müzeden içeri her girdiğimde kendimi bambaşka bir dünyada hissederim. Müze gerçekten ucuz, yetişkinler için 7 TL, öğrenciler için ise bedava. Müze personellerinin kibarlığı ve yardımseverliğini şuana kadar hiçbir müzede görmedim. Askeri personeller de görev alıyor müze de, ve sanırım müzenin tertibindeki muazzam düzen bundan kaynaklanıyor.

Harbiye Müzesi yerleşkesi, Osmanlı ordusuna subay yetiştirmek amacıyla Sultan II. Mahmud’un emriyle 1834 tarihinde kurulan Erkan-ı Harbiye Mektebinin, yani harp okulunun eğitim faaliyetlerini icra ettiği yerdir. M.K. Atatürk, Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy ve Gazi Osman Paşa bu okuldan mezun olmuşlardır. Hatta, Atatürk’ün okuduğu sınıf ziyarete açık. Bu nedenle, sadece müzenin içerisindekiler değil, müze yerleşkesinin de büyük manevi değeri vardır.

Askeri müzede, ilk Türk uygarlıklarından modern Türk tarihine kadar birçok eşya, savaş araç ve gereçleri, sanatsal çalışmalara rastlamak mümkün. Müzede, Selçuklular, Osmanlılar, yabancı savaşçılar, 1. Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Ermeni Sorunu, Kore Savaşı, Kıbrıs Harekatı gibi birçok konuda salonlar bulunmakta. Ne yazık ki son ziyaretimde Somali-Bosna-Kosova ve İç Güvenlik (yani terörle mücadele) Salonu bakım dolayısıyla kapalıydı. (Tüm salonların listesini görmek için müzenin aşağıda paylaşmış olduğum linkine tıklayabilirsiniz.) Müzede en sevdiğim salonlardan birisi Atatürk Salonu. Burada Atatürk’e ait birçok özel eşyayı görebilirsiniz.

Müzenin en çok beğenilen taraflarından birisi de müzenin açık olduğu her gün mehter konserinin verilmesi.  Anfi düzenindeki konser salonunda önce Mehter hakkında kısa süreli bir belgesel gösterisi oluyor ve sonrasında konser veriliyor. Konser sonrasında da anı fotoğraflarının çekilmesine müsaade ediliyor. Yerleşke aynı zamanda bir kültür sitesi olduğu için askeri konularda çeşitli sergiler açılıyor. Bundan dolayı müzeyi ziyaret etmeden önce muhakkak siteden etkinlik tarihlerini kontrol edin. Ayrıca, araştırmacılar için etkileyici bir kütüphanesi de bulunuyor.

Son dönemlerde, Türkiye Şehitlerini Anıyor adlı bir program icra ediliyor. Belki televizyonlarda görmüşsünüzdür. Bu program da her Çarşamba günü Harbiye Müzesinde gerçekleştiriliyor. Bu programa katılım ne şekilde oluyor bilmiyorum ama Mehter konseri için ayrıca bir bilet ya da ücret talep edilmiyor. Aynı şey bu program için de geçerli olduğunu tahmin ediyorum. Anılan şehitler bazen son zamanlardaki iç güvenlik mücadelesinde şehit düşenler olduğu gibi bazen de eski dönem şehitleri oluyor. Mesela, sitede yanlış görmediysem son programda anılan şehitlerden birisi Balkan Harbinde şehit düşen Hasan Oğlu İzzet olmuştur.

Herkesin muhakkak ziyaret etmesi gereken bu müzenin resmi sayfası şu şekilde: http://www.askerimuze.tsk.tr/

Son ziyaretimde çekmiş olduğum bazı fotoğrafları aşağıda paylaştım. Ziyaret etmeniz dileklerimle.

İstanbul’un fethinde Haliç’e Gerilen Zincir

İstanbul’un Fethinin Canlandırılması

Selanikli Mustafa Kemal Efendi’nin (Atatürk) Sınıfı

Harp Okulu Kitapları

Genel Bir Görüntü

Atatürk’ün Ders Notları

Kuva-i Milliye Ayaklanmasında Bir Efe

Çanakkale Savaşı ve Bir Osmanlı Üniforması

Çanakkale Savaşı Canlandırması

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un Özel Eşyaları (Birçok Genelkurmay Başkanının Kıyafetleri Salonda Yer Almaktadır)

Kore Savaşı’na Giden Askerleri Gösteren Bir Resim

Kore Savaşı’a Giden Askerlere Gönderilen Bayrak (Bayrak Galatasaray Lisesi öğrencileri tarafından kanları ile hazırlanmıştır)

Kıbrıs Barış Harekatı’nda Şehit Olan Üsteğmen Nermi Tombul’un Üzerinden Çıkan Ailesine Yazılmış Mektup

Mehter Konseri

Harbiye Müzesi Dışarıdan Görünüş

1932 Model Sovyet Yapımı T-26 B Tankı (Türk Ordusunun ilk tankı Sovyet Yapımı T-26 B tankları 1934 tarihinde satın alınmıştır)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s