Evre Maliyet Yöntemi – 1 konulu yazımın devamı olan bu yazımda aşağıdaki örneğin incelenmesi SMMM adaylarına oldukça faydalı olacaktır.
Tek aşamada tek bir mamulün üretimini yapan bir fabrikanın Eylül 2011 dönemine ait bilgileri aşağıdaki gibidir:
Ağustos Sonu Yarı Mamulü(*) 500 kg
Eylül Sonu Yarı Mamulü(**) 600 kg
Eylül Ayında Üretime Alınan 1.300 kg
Eylül Ayında Tamamlanan 1.200 kg
* Tamamlanma derecesi direkt işçilik yönünden %50, GÜG yönünden %60 dır.
** Tamamlanma derecesi direkt işçilik ve GÜG yönünden %50 dir.
Ağustos sonu yarı mamulleri maliyeti: 38.700 TL
DİMM 17.200 TL
DİG 9.000 TL
GÜG 12.500 TL
Eylül Ayı üretim giderleri: 132.900 TL
DİMM 46.800 TL
DİG 37.500 TL
GÜG 48.600 TL
İstenilenler:
FIFO yöntemini kullanarak, işletmenin Eylül 2011 dönemine ilişkin;
a)Miktar sağlamasını yapınız.
b)Eşdeğer ürün miktarını hesaplayınız?
c)Dönem başı yarı mamul eşdeğer birim maliyeti ve dönemin eşdeğer birim maliyetini hesaplayınız.
d)Tamamlanan mamullerin ve dönem sonu yarı mamullerin toplam maliyetini hesaplayarak tutar sağlamasını yapınız?
ÇÖZÜM:
a) Miktar Sağlaması
Dönem başı yarı mamul + Dönem içinde üretime alınan = Dönemde tamamlanan + Dönem sonu yarı mamul
500 kg + 1.300 kg = 1.200 kg + 600 kg
1.800 adet = 1.800 adet
b) Eşdeğer Üretim Miktarı
DİMM | DİG | GÜG | |
Dönemde Tamamlanan | 1.200 | 1.200 | 1.200 |
Dönem Sonu Yarımamul | 600 | 300 | 300 |
Toplam Eşdeğer Ürün Miktarı | 1.800 | 1.500 | 1.500 |
Dönem Başı Yarımamul | -500 | -250 | -300 |
Dönemin Eşdeğer Ürün Miktarı | 1.300 | 1.250 | 1.200 |
c) Dönem Başı Yarımamul Eşdeğer Birim Maliyeti
DİMM= 17.100 TL / 500 adet = 34,2 TL / adet
DİG= 9.000 TL / 250 adet = 36 TL / adet
GÜG= 12.600 TL / 300 adet = 42 TL / adet
Toplam= 34,2 TL + 36 TL + 42 TL= 112,2 TL / adet
Dönemin Eşdeğer Birim Maliyeti
DİMM= 46.800 TL / 1.300 adet = 36 TL / adet
DİG= 37.500 TL / 1.250 adet = 30 TL / adet
GÜG= 48.600 TL / 1.200 adet = 40,5 TL / adet
Toplam= 36 TL + 30 TL + 40,5 TL= 106,5 TL / adet
d) Tamamlanan Mamullerin Toplam Maliyeti
DİMM Giderleri
D.B.Y.M. den tamamlanan: 500 kg *34,2 TL = 17.100 TL
Dönemin üretiminden tamamlanan: (1.200-500) kg. * 36 = 25.200 TL
Toplam DİMM gideri: 17.100 TL + 25.200 TL = 42.300 TL
DİG
D.B.Y.M. den tamamlanan: 250 kg. * 36 TL= 9.000 TL
Dönemin üretiminden tamamlanan (1.200-250) kg * 30 = 28.500 TL
Toplam DİG: 9.000 TL + 28.500 TL = 37.500 TL
GÜG
D.B.Y.M. den tamamlanan: 300 kg. * 42 TL= 12.600 TL
Dönemin üretiminden tamamlanan (1.200-300) kg * 40,5 = 36.450 TL
Toplam DİG: 12.600 TL + 36.450 TL = 49.050 TL
Dönem Sonu Yarı Mamul Toplam Maliyeti
DİMM Gideri
Dönemin üretiminden tamamlanan: 600 * 36 = 21.600 TL
DİG
Dönemin üretiminden tamamlanan: 300 * 30 = 9.000 TL
GÜG
Dönemin üretiminden tamamlanan: 300 * 40,5 = 12.150 TL
D.S.Y.M. Toplam Maliyeti: 21.600 TL + 9.000 TL + 12.150 TL = 42.750 TL
Tutar Sağlaması
DBYM Maliyeti + Dönem Gideri = Tamamlanan Mamul Maliyeti + DSYM Maliyeti
38.700 + 132.900 = 128.850 + 42.750
171.600 TL = 171.600 TL
Kaynakça: Maliyet ve Yönetim Muhasebesi Uygulamaları, Yurdakul Çaldağ
Ortalama maliyet yöntemine göre soru çözümü için bu linki tıklayınız.
Sorunun içinde bazı meblağ tutarsızlıkları var
BeğenBeğen