Kitap Önerilerim – 1

tarafından yazıldı

Irvin Yalom, son zamanlarda kitaplarını en fazla okuduğum yazarlardan birisi ve bu kitabı onun okuduğum ikinci kitabı. Kitapta hastalarının gerçek hikayelerine yer veren yazar, ölüm korkusu ve geç kalınmışlık duygusunu oldukça güzel yorumluyor. Dilinin çok ağır değil ve sürükleyici bir kitap. Onun kitaplarını okuduktan sonra hayatta bazı şeyler için geç kalmak istemediğimi daha iyi hatırladığımı söyleyebilirim.

 

Bu kitapta genç yaşta Kuzey Kore’den kaçan kızın hikayesini kendi ağzından anlatılıyor. Gerçek bir hikaye ve bu hikaye oldukça güncel. Bildiğiniz üzere Kuzey Kore bilinmeyenler ülkesi. Fakat bu kitabı okuyunca bu ülke hakkında çok şey öğrenmiş olacaksınız. Kızın kaçış hikayesi ayrı bir heyecan, daha sonra annesini ve kardeşini kaçırma mücadelesi ayrı bir heyecan. Kesinlikle okunmalı.

 

Kitabın yazarı Kral Abdullah, yani 1. Dünya Savaşı’ nda Osmanlı’ya karşı Arap isyanını başlatan ve yöneten Mekke Şerifi Şeref Hüseyin’in oğlu. Kendisi de isyanda görevler aldı ve isyandan sonra kardeşi Irak kralı oldu, kendisi ise Ürdün kralı. 1. Dünya Savaşı’nda neden isyan ettiklerini, nasıl mücadele ettiklerini, isyan sonrası Ürdün’ün kuruluşunu, isyan öncesinde İstanbul anılarını anlattığı bu kitabın da okunması gerektiğine inanıyorum. Tarih seven insanların ilgisini çekeceğine şüphem yok.

 

Her ne kadar bazı kısımlarına katılmamış olsam da, Osmanlı Yahudiliği üzerine yazılmış çok bilgilendirici bir kitap. Kitap genel olarak Osmanlı’nın son dönemlerinde Sefarad Yahudilerinin hikayesi, zorlukları, yurttaşlık çabaları, diğer dini azınlıklarla ilişkileri gibi konulardan oluşuyor. Sinagog’da Osmanlı ordusu için dua, Osmanlı-Yunan Savaşı’nda orduya katılan Yahudi vatandaşlar, Osmanlı- Rus Savaşı’nda Yahudi vatandaşların yaşadıkları tedirginlikler gibi önemli tarihi olaylar hakkında bilgi edinmek için bu kitap sanırım şuan için eşsiz.

 

İlber Ortaylı’nın şuana kadar sevmediğim tek kitabı olmadı. Onun kitaplarının tarihe ilgi duyanlar için mükemmel bir kaynak olduğunun hakkını herkes verir. İlber Ortaylı’ya ne kadar saygı duyduğumu bilen bir arkadaşımın hediyesiydi bu kitap ve İlber hocanın diğer kitapları gibi bu kitabı da bir solukta okudum. Toplam üç bölümden oluşan kitapta Haçlı Birliği, Mohaç Muhasebesi, Osmanlı-Mısır İlişkileri, Kırım Savaşı, Osmanlı sefirleri, Osmanlı’da millet, batılılaşma gibi bir çok konu hakkında bilgiye ulaşmak mümkün.

 

Ölüm korkusu! Irvin Yalom’un işlediği en güzel konulardan birisi bu. Bu kitabın ana teması da bu. Her ne kadar kendisi psikiyatri olsa da, kitaplarında felsefeye de başarılı şekilde yer veriyor. Ölüm korkusu çoğumuzda vardır. Bazen bunun farkındayızdır, bazen ise farkında değilizdir. Ölümün farkına varmamız ölüm korkumuzu artırır mı, yoksa ölümün farkında olduğumuzda hayatımızı daha güzel mi yaşarız? Bu kitabı okuyunca hayatımızda dert edindiğimiz bazı şeylerin aslında ne kadar da önemsiz olduğunu hatırlıyor insan.

 

Bernard Lewis çok büyük bir tarihçi ve kitapları hep iddialı. Kitapçıların tarih raflarına bakıyorsanız ismini muhakkak görmüşsünüzdür. Ortadoğu’yu en iyi tanıyan tarihçilerden biri. Türkçe bilen ve sadece Türkiye üzerine kitap yazmış olan yazarın en beğendiğim kitaplarından birisi de Tarih Notları. Anılarını anlattığı ve çeşitli konularda yorumlarda bulunduğu bu kitap aynı zamanda İlber Ortaylı tarafından da bir köşe yazısında tavsiye edildi. 2. Dünya Savaşı anıları, akademik hayatı, çeşitli ülkelerdeki anıları, tarih bilimi hakkındaki düşünceleri, Irak Savaşı, Paris’te yargılanması ve daha nice konu bu kitapta yer alıyor.

 

Bir çırpıda okuduğum kitaplardan bir diğeri. Kitabı okurken notlar almayı bıraktım çünkü yoruldum. Kitabın tanıtımındaki şu cümleye aynen katılıyorum: “Yeni ateist düşünürlerin, bilime ve bilhassa bilim-din ilişkisine dair iddialarının sosyoloji ve felsefinin sunduğu teorik araçlarla değerlendirildiği, bilimin ideolojik kaygılarla araçsallaştırıldığının tarihsel verilerle gösterildiği bu kapsamlı ve nitelikli çalışmanın, Türkçe literatürde önemli bir açığı kapatacağı rahatlıkla söylenebilir.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s