Sopron: Avusturya – Macaristan Sınırında Küçük Bir Şehir

tarafından yazıldı

Macaristan’ın şehirlerinden olan Sopron’u bazı arkadaşlarımdan duymuştum ve işler çok yoğun olunca Viyana’ya 1 saatten daha az uzaklıkta olan bu küçük şehirde haftasonu dinlenmek istedim. Şehir küçük, normalde 1 gün bu şehirdeki turistik yerleri gezmek için yeterli olan Sopron güzel bir Ekim haftasonunda bol bol yürüyüş yapmak, keyif kahvesi içmek ve çok merak ettiğim, Kuzey Kore’den Güney Kore’ye kaçan bir kızın kendi ağzından gerçek hikayesini anlatan Yedi İsimli Kız adlı kitabını okumak için güzel bir fırsat verdi. Tek olumsuzluk şehrin bakım-onarım çalışmalarına denk gelmem oldu.

Sopron hemen Avusturya sınırında yer aldığından dolayı Almanca ikinci dil bu şehirde. Bir şeyler yemek için İngilizce sipariş verdiğinizde sizinle Almanca konuşulursa şaşmamak gerekir. Ben oradayken turistlerin çoğu Avusturya ve Almanya’dan gelmiş gibi duruyordu. Şehirde ilk dikkatimi çeken şey diş doktorlarının çokluğu oldu. Sonrasında araştırma yaptığımda Sopron’un aynı zamanda düşük maliyetli diş hizmetleri ile ünlü olduğu için buraya çok hasta geldiğini ve hatta burasının dünya diş başkenti olarak anıldığını öğrendim. Burada bir şeyler yemek ve içmek de gerçekten çok ucuz.

IMG_2636

Osmanlılar Macaristan’a gelince bu şehri kuşatmışlar ama almamışlar. Bu dönemde buraya çok fazla göç yaşanmış ve durum şehrin önemini artırmış. Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’nda çile çekmemiş bir yer bulmak çok zordur. Sopron da Nazi Almanyası tarafından işgal edilen yerlerden birisi. Bazı Macarlardan destek bulan Naziler burada Yahudileri hedef almış ve onları toplama kamplarına götürmüş. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra burası Sovyet Rusya tarafından işgal edilir ve uzun bir komünist dönem başlamış olur. Sopron’da eski sinagogun gezilmesini de tavsiye ederim. Bu sinagogda şuan ibadet yapılmıyor, çok yakın zamanda onarılmış, daha doğrusu neredeyse yeniden inşa edilmiş.

IMG_2699
2. Dünya Savaşı’nda ölen Yahudilerin Sopron sokaklarında anılması

Gezilecek yerlerin neredeyse hepsi eski şehir denilen yerde toplanmış. Eski şehir meydanındaki Firewatch Tower. Bu kuleden eski şehir manzarasını seyredebilirsiniz. Bu kulenin Sopron, hatta Macaristan için önemi var. Sopron, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Avusturya sınırlarına dahil edilir (1. Dünya Savaşı sonunda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu yıkılır ve iki ayrı devlet ortaya çıkar).  Fakat 1921 senesinde  Sopron halkı referanduma gider ve Macaristan’a katılır. Macar halkı Sopron’u hala “sadık şehir” olarak isimlendirir. Firewatch Tower bu referandum anısına yapılır.

IMG_2642
Kuleden Sopron manzarası

Eski şehir meydanında, tam bu kulenin karşısında Keçi Kilisesi yer almakta. Avrupa’da para vererek girdiğim nadir kiliselerden birisi fakat bu küçük ama oldukça eski kilisenin içerisindeki bilgilendirme çok iyiydi.

Eğer Viyana’ya geliyor ve bir gününüzü farklı bir ülkede farklı bir halkla geçirmek istiyorsanız bu küçük şehre gidebilirsiniz. Oraya gitmek trenle 1 saatten kısa sürüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s