Avustralya’da Nasıl Mali Müşavir Olunur?

tarafından yazıldı

Avustralya’da mali müşavir olmak için eğitim şartlarını sağlamış olmak, mali müşavirlik eğitim programını tamamlamış olmak ve mesleki tecrübeye sahip olmak şartları bulunmaktadır.

Avustralya’da mali müşavir olabilmek için lisans programından mezun olmak şart koşulmuştur. Fakat, Avustralya’da ilgili kurum lisans derecesinde alınan dersleri inceler ve eğer alınan dersleri mali müşavir olmak için yetersiz görürse adayları bir online hazırlık programına tabi kılar ve bu program sonrasında yapılan sınavlardan başarılı olunması talep edilir. Bu programdaki konular şunlardır: Ekonomi ve Piyasalar, Muhasebeye Giriş, Ekonomi Hukukuna Giriş, İşletme Finansı, Finansal Muhasebe ve Raporlama, Yönetim Muhasebesi. Denetim ve vergi alanlarında da eğitim geçmişi şart koşulmasına rağmen söz konusu hazırlık programında bu alanlarda herhangi bir sınav yapılmıyor. Test usulü yapılan bu sınavların her biri için adaylara 3 saat 50 dakika süre verilmektedir. Eğitim programının tamamlanma ve sınava girme süresi adayların performansına bağlıdır. Toplamda bu 8 alanda (Denetim ve vergi dahil) bir yetersizliğinizin olduğu değerlendirildiği taktirde hazırlık programına katılmak istemiyorsanız üniversite bünyesinde de bu eğitimlerin alınabileceği belirtilmiştir.

Lisans eğitimde gerekli görülen dersleri almış olan adaylar direkt olarak, eksik görülen adaylar ise yukarıda bahsetmiş olduğum hazırlık programını tamamladıktan sonra Mali Müşavirlik Programı’na katılmalar zorundadırlar.

Adaylar, dördü zorunlu, ikisi seçmeli olmak üzere toplamda altı ders almak durumundadırlar. Zorunlu dersler, Etik&Yönetim, Finansal Raporlama, Stratejik Yönetim Muhasebesi ve Global Strateji&Liderlik adlı derslerdir. Seçimlik dersler ise şunlardır: İleri Düzey Vergi, İleri Düzey Denetim ve Güvence, Finansal Risk Yönetimi, Güncel İş Konuları. Eğer vergilendirme ve denetim disiplinlerinde bir eğitim alınmadıysa, bu iki dersin seçilmesi zorunludur.

Her bir ders sonrasında mali müşavirlik sınavları yapılır. Sınavlarda çıkan sorular test, yazılı gibi birden fazla tiplerde gelebilmektedir. Bu eğitimin ve sonrasında sınavların tamamlanma süresi de yine adayların kendi performanslarına bağlıdır.

Avustralya’da mali müşavir olmak için 36 aylık bir mesleki tecrübe koşulu vardır. Mali Müşavirlik eğitimden önce ya da sonra tamamlanması mümkün olan bu tecrübe koşulu toplam 10 yetenekte sıralanmış kapsamlı bir yeterliliği kapsar. Örneğin, işyerinde iletişim, etik, liderlik, problem çözme ve karar verme, finansal planlama, denetim, finansal raporlama, finansal risk yönetimi. Mesleki koşulların sağlandığını gösteren formun mali müşavir(ler) tarafından imzalanması gerekmektedir.

Diğer ülkelerdeki mali müşavir olma süreçleri ile ilgili yazılarım aşağıdaki gibidir:

ABD’de Mali Müşavirlik

İngiltere ve Galler’de Mali Müşavirlik

Kanada’da Mali Müşavirlik

Avustralya’da Göçmen Mali Müşavirlik

Kanada’da Mali Müşavirlik Mesleğinin Geleceği

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s