Budapeşte’de Osmanlı İzleri

tarafından yazıldı

Macarlar ile Türklerin kökeni aynı mı? Bu tartışılan bir konu ve ben bilgi kirliliğine sebep olmamak için bu konuya girmeme taraftarıyım. Konu ile ilgili küçük bir araştırma yaptığımda Macarların kökenini Hunlara dayandıran da var, Hun olmayan kabilelere dayandıran da. Kimi kaynaklarda Macarların kökenin dayandığı bazı kabilelerin Türklerin kökeni ile aynı olduğunu okudum. Fakat tartışmaya açık olmayan bir konu varsa, o da Macarların ve Türklerin Orta Asya bozkırlarında beraber yaşadıkları, aynı dine ve adetlere sahip olduklarıdır. Örneğin, Hristiyanlığı kabul etmeden önce Macarlar da aynı Türkler gibi Şaman inancına sahiplerdi. Macar dilinde Türkçenin karakteristik özelliklerini de görmek mümkündür.

Yukarıda saydığım faktörlerin etkisiyle de olsa gerek Macaristan’da Türklerin dostane karşılanması hiç sürpriz değil. Evet, Macar ve Türk dostluğu çok eskilere dayanır ama tarihteki Osmanlı – Macar savaşlarını da unutmamak gerekir. Bu savaşlara rağmen Macaristan’a geldiğinizde Osmanlı tarihi ile barışık bir anlayışla karşılaşılır. Macarların tarihinde Alman kültürünün içerisinde asimile olmaması için bir mücadele var olmuştur. Osmanlı ise Macarların dinine ve diline karışmamıştır. Tarihi boyunca işgallere ve saldırılara (Naziler, Sovyetler, vb.) maruz kalmış olan Macarların Osmanlı’dan nefret etmeme nedenlerinden birisi de bu olsa gerek.

Budapeşte’de tarihi yerleri dolaşıyorsanız zaten Osmanlı izlerine rastlamamanız çok zor. 1526 senesindeki Mohaç Meydan Muharebesi’nden Macar orduları yenilir ve Macaristan’ın bazı toprakları Osmanlı tarafından alınır. 1541 senesinde ise bugünkü Budapeşte’nin Buda kısmı alınır ve  Macaristan’daki Osmanlı toprakları Buda’da (yani Budin) yer alan Budin Kalesi’nden yönetilir. Yaklaşık 150 sene süren Buda’daki Osmanlı hakimiyeti sonrasında Budin düşer. Almanlara karşı verilen savaşta hayatını kaybeden Budin Valisi Abdurrahman Abdi Paşa’nın kabri Budin Kalesi’nde yer almaktadır ve mezar taşında şöyle yazmaktadır: “Kahraman düşmandı. Rahat uyusun”.

thumbnail_IMG_3908
Budin Kalesi
thumbnail_IMG_4171
Belgrad’taki Osmanlı – Macar Mücadelesi – Macar Ulusal Galerisi

Macar Ulusal Müzesi Budapeşte’de muhakkak gezilmesi gereken müzelerden birisidir. Bu müzede Osmanlı kıyafetleri, kılıçları, çanakları, vb. tarihi eşyalar yer almaktadır.

thumbnail_IMG_4087
Macar Ulusal Müzesi’nde Osmanlı Sergisi
thumbnail_IMG_4101
Macar Ulusal Müzesi’nde Osmanlı Sergisi

Budapeşte’deki en popüler Osmanlı anılarından birisi de Gül Baba Türbesidir. Budapeşte’ye ikinci ziyaretimde burası kapalıydı. Gül Baba, Kanuni’nin daveti üzerine Budin seferine katılır ve Budapeşte’de yaklaşık olarak 10 sene yaşar. Macarlar’ın da çok sevdiği Gül Baba’nın mezarına binlerce kişinin katıldığı rivayet edilmiştir. Türbeye gittiğimizde Macar bir yetkili Türk olduğumuzu öğrenince türbenin içini bize açmış ve dostane bir ilgi göstermişti. Buranın manzarası da oldukça güzeldir.

Budapeşte’de genel olarak insanların bilmediği, bilindiğinde de genelde gitme zahmetinde bulunulmadığı Galiçya Cephesi Şehitliği’ni muhakkak ziyaret edin. Şehir merkezinin biraz dışında kalıyor ama taksi ile 10-15 dakikada oraya varabiliyorsunuz. 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu müttefik devletlerdi. Almanların emrinde Galiçya’da savaşırken yaralanıp Macaristan’a getirilen ve burada şehit olan 512 asker bu şehitlikte yatar. Mezarlık çok büyük olduğu için şehitliği bulmakta biraz zorlandık. Neyse ki şehitliğin yerini sorduğumuzda görevlilerden birisi bizi arabasıyla bu şehitliğe kadar götürdü.

thumbnail_IMG_3965
Galiçya Cephesi Şehitliği

thumbnail_IMG_3947

Macaristan’ın diğer şehirlerinde de Osmanlı döneminin izlerine rastlamak mümkündür. Vaktiniz olursa Slovakya sınırında yer alan Estergon Kalesi’ne ve Macaristan’a Türklerin kapısını açan büyük savaşın yapıldığı Mohaç meydanına gidilebilir.

Macaristan ile ilgili diğer yazılarım:

Budapeşte ve Tükenmeyen Tarih

Macar Ulusal Müzesi

Sopron: Avusturya – Macaristan Sınırında Küçük Bir Şehir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s