İngiltere ve Galler’de Mali Müşavir Olma Süreci

tarafından yazıldı

Birleşik Krallık’ta mali müşavirlik mesleğine ilk adımı atmanın birçok yolu vardır. Öğrenci, üniversite mezunu ya da olarak başvuruda bulunmak mümkündür. Genel olarak özetlemek gerekirse, adayların yeterliliği aşağıdaki dört ana başlık altında değerlendirilmektedir:

  • Profesyonel Gelişim
  • Etik ve Profesyonel Şüphecilik
  • Mesleki Deneyim
  • Mali Müşavirlik Eğitimi

Profesyonel gelişim, iletişim, takım çalışması, problem çözme gibi bazı yeteneklerin geliştirilmesine yöneliktir. Etik ve profesyonel şüphecilik yeteneği mali müşavirlik eğitimindeki diğer alanlarla entegre olmuş şekilde kazandırılmaktadır.

Adayların mali müşavir olabilmesi için en az 450 çalışma gününü doldurmuş olmaları gerekmektedir (bunun bazı istisnaları vardır). Çalışma alanları, muhasebe, vergi ve denetim gibi alanları kapsamak durumundadır. Eğitime başlamadan önce son 12 ay içerisindeki çalışılan süre, en fazla 12 ay olacak şekilde 450 günlük çalışma süresinden indirilebilir. 3 aydan daha kısa süreli bir periyottaki çalışma süreleri dikkate alınmamaktadır.

Birleşik Krallık’taki mali müşavirlik eğitiminde toplamda 15 modül bulunmaktadır ve bu modüller üç seviyeye ayrılmıştır:

Sertifika Düzeyi: Muhasebe, Güvence, İşletmecilik ve Finans, Hukuk, Yönetim Bilgisi, Vergi Prensipleri

Profesyonel Düzey: Vergilendirme, İş Stratejisi, Denetim ve Güvence, Finansal Muhasebe ve Raporlama, Finansal Yönetim, Vergi Uyumu

İleri Düzey: Kurumsal Raporlama, Stratejik İş Yönetimi, Vaka Analizi

Profesyonel düzey, gerçek hayatı yansıtacak şekilde tasarlanmış senaryo tarzı eğitim programlarından oluşmaktadır. Bu sınavların her biri yaklaşık olarak 2,5 – 3 saat sürmekte olup bu sınavlar yılda 4 kereyi geçmeyecek şekilde istenildiği zaman alınabilir.

Sertifika seviyesi, eğitimin en alt seviyesi olup, muhasebe, finans ve işletmeciliğin temel eğitimini içermektedir. Eğitim sonunda her bir modül için sınav yapılmaktadır. Çoktan seçmeli sorular, boşluk doldurma ve vaka analizi şeklindeki soru formatlarından oluşan sınavların her bir modülü sınavı yaklaşık olarak 90 dakika sürmektedir. Muhasebe, finans, hukuk ya da işletme derecesine ya da bazı diğer profesyonel yeteneklere sahip adayların bu eğitimden muaf tutulmaları mümkün olabilmektedir.

İleri düzey ise, yine gerçek hayatı yansıtan senaryolar şeklinde tasarlanmış olan bir eğitim programıdır. Bu düzeyde, oldukça karışık iş konuları verilir ve sorunların çözümünde etik değerlere bağlılığınız ve mesleki yetenekleriniz ölçülür. Bu düzeydeki sınavlarda kaynakların sınavda kullanılması serbesttir.

Mali müşavirlik mali müşavir adayları ile danışmanlık görevini üstlenen meslek mensuplarının her 6 ayda bir kere görüşüp, yukarıda sayılan tüm hususlarda değerlendirmeler yapmaları şarttır. Bu ülkede, meslek adaylığı tüm şirketlerde yürütülememektedir. Diğer bir ifadeyle, mesleki deneyimi, sadece bünyesinde meslek adayı çalıştırma onayı almış şirketlerde elde edilebilmektedir. Bünyesinde, mali müşavir adayı çalıştırmak isteyen şirketler mali müşavirlik kurumuna başvurarak izin almaları gerekmektedir. Bunun için, kurum, başvuran şirketler hakkında araştırmalar yapmakta ve hatta şirkete ziyaret düzenlenmektedir. Dünya’da, bu kurumdan mali müşavirlik lisansı almış 144.000 den fazla kişi bulunmakta iken, bünyesinde mali müşavir adayı yetiştirme yetkisi almış firma sayısı 2.850 civarındadır.

Diğer ülkelerdeki mali müşavir olma süreçleri ile ilgili yazılarım aşağıdaki gibidir:

ABD’de Mali Müşavirlik

Kanada’da Mali Müşavirlik

Avustralya’da Mali Müşavirlik

Avustralya’da Göçmen Mali Müşavirlik

Kanada’da Mali Müşavirlik Mesleğinin Geleceği

2 comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s