Macar Ulusal Müzesi

tarafından yazıldı

Bazı müzeler vardır ki, seyahat edilen ülkenin ve halkın tarihini öğrenmek için kesinlikle gezilmesi gerekir. Üstelik bu müzelerde sadece o ülkenin geçmişi değil, diğer ülkelerin ve hatta tüm insanlığın geçmişi ile ilgili sunumlar da yapılır. Budapeşte’deki Macar Ulusal Müzesi de bu müzelerden birisidir. Dünyanın en bilinen müzelerinden biri olmasa da, şahsi görüşüme göre bu müze görülmediği sürece Budapeşte gezisi yarım kalmış demektir.

Gittiğim yerlerde bazı müzeleri gezmeye özen gösteririm. Bir tarih sever için aksi düşünülemez zaten. Budapeşte’ye gitme planları yaparken İlber Ortaylı’nın yazdığı kendi seyahatnamesinde övgü ile bahsettiği Macar Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmemek benim için mümkün değildi.

Müze genel olarak “Doğu ile Batı Arasında”, “Macaristan Tarihi” ve “Roma Taşları” ana bölümlerinden oluşmaktadır.

Müze gezimize Roma döneminden kalma taşları ziyaret ederek başladık. Bir Roma eyaleti olan Panonya’ya ait heykeller, mezar taşları, lahitler gerçekten de göz kamaştırıcı. Bu kısımda planladığımızdan çok daha fazla vakit geçirmek zorunda kaldık. İnanılmazdı.

thumbnail_IMG_4043
2. Yüzyıldan Kalma Aile Mezar Taşı 
thumbnail_IMG_4052
Perseus’un Medusa’yı Öldürmesi – 2. Yüzyıldan Kalma

“Doğu ile Batı Arasında” bölümünde bugünkü Macaristan sınırlarında M.Ö. 400.000 – M.S. 804 yılları arasında yaşamış insanlara ait kalıntıların gösterimi yer alıyor. Bu bölümde Taş Devri, Bakır Devri, Tunç Devri, Demir Devri, Roma Dönemi, Hunların Göç Devri, Avar Dönemi eserleri görülebilir.

thumbnail_IMG_4069
Onbinlerce Sene Öncesi İnsan – İskeletler Gerçek
thumbnail_IMG_4063
Yaklaşık olarak 6.000 sene önce insanlar böyle bir yerde yaşıyormuş

“Macaristan Tarihi” bölümünde Ortaçağ’dan yakın tarihe kadar çeşitli dönemlere ait gösterimler yer almaktadır. Bildiğiniz üzere Osmanlı uzun bir süre Macaristan’ın bir kısmına hükmetti. Osmanlı’ya ait eşyalar, askeri gereçler, vergi levhası gibi değerli tarihi eserler bu bölümde görülebilir. Osmanlı deri ceket çok ilgi çekici ve müze yönetimine göre dünyada çok nadir bir esermiş. 1. Dünya Savaşı, Nazi İşgali dönemi, Sovyet dönemi gibi yakın tarihte görülen önemli olayları müzenin bu bölümünde hissetmek Macaristan’ı tanımayı kolaylaştırıyor.

thumbnail_IMG_4101
Osmanlı Savaş Gereçleri ve Zırh

 

thumbnail_IMG_4097
Ünlü Osmanlı Deri Ceket
thumbnail_IMG_4113
İkinci Dünya Savaşı Günleri
thumbnail_IMG_4108
Birkaç Yüzyıl Önce Macar Kültürü

Müzede geçici sergilerin de atlanmaması gerekiyor. Benim gittiğim günlerde müzede Türk Kültür Bakanlığı’nın organize ettiği Matrakçı Nasuh sergisi vardı. Bizim için güzel bir sürpriz oldu.

thumbnail_IMG_4121
Matrakçı Nasuh Sergisi
thumbnail_IMG_4123
Matrakçı Nasuh Sergisinden – Sevim Ersoy İmzalı

Müzeye gitmeden önce müze hakkında aşağıdaki resmi linkten bilgi edinebilirsiniz.

https://mnm.hu/en/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s