Güzellikler Diyarı Cesky Krumlov

tarafından yazıldı

Uzun zamandır fotoğraflarına bakıp hayranlık duyduğum bu güzel küçük şehre kardeşimle birlikte geçen haftasonu gittim. 3 aktarmalı tren seferiyle Viyana’dan 4,5 saat gibi bir süre sonra Cesky Krumlov’a vardık ve tarihi merkeze yaklaşık olarak 30 dakika yürümemiz gerekti. Daha tarihi merkeze ulaşmadan önce bile burasını sevmeye başladık.

thumbnail_IMG_4507

Cesky Krumlov, Çekya’nın Güney Bohemya Bölgesi’nde yer alıyor ve Almanya ile Avusturya’ya oldukça yakın. Küçük olmasına rağmen oldukça turistik bir yer. Oraya gidenlerden hayal kırıklığına uğrayan bir insan olabileceğini hiç sanmıyorum. Tarih ve çevre o kadar güzel korunmuş ki Cesky Krumlov 1992 senesinden itibaren UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

thumbnail_IMG_4571

Şehir oldukça küçük, bir gün burasını gezmek için yeterli. Fakat, burasının tam keyfini sürebilmek için bir gece burada kalmanızı öneririm. Gecesi gündüzünden daha güzel. Yazın burada bazı festivallerin olduğunu duydum fakat ayrıca çok kalabalık olduğunu da. Her ne kadar bu şehrin yaz güzelliğini görememiş olsak da sakin haliyle şirin sokaklarında dolaşmak oldukça keyif verici oldu.

thumbnail_IMG_4662

Bu benim Çekya’ya dördüncü seyahatimdi. Çeklerin güleryüzleri ve kibarlıkları şehrin güzelliği ile birleşince benim için doyumu tükenmez bir haftasonu oldu. Viyana’da hasret kaldığım canlı müziğe de burada kavuşmuş oldum.

thumbnail_IMG_4589

Bu küçük şehrin daracık sokaklarındaki müzeleri ve restarontları da küçük ama o kadar zevkli ki. Bazı binalar hem kafeterya&restorant hem de müze. Antikacı dükkanları da muhakkak dikkatinizi çekecektir.

thumbnail_IMG_4824
80li senelerde doğanlar bu arabaları hatırlayabilir 🙂

Bizim için hafta sonunun en büyük sürprizlerinden birisi de buradaki ikinci günümüze kar manzarası ve yağışı ile kalmak oldu.

thumbnail_IMG_4718

thumbnail_IMG_4723

Viyana, Prag, Salzburg ve Münih’ten buraya ulaşım kolay. Viyana’dan üç farklı treni kullanarak 4,5 saat gibi süreyle buraya gelmeniz mümkün olsa da ulaşım zahmetli değil. Ara istasyonlar küçük, çok fazla bekleme süreleri yok. Prag, Cesky Krumlov ve Salzburg mükemmel bir güzergah. Üçü de çok güzel ve tarihi şehirler. Süreye göre Viyana ve Münih de güzergaha dahil edilebilir. Bu şehirler arasında çeşitli tren, otobüs ve shuttle seferleri var ve ulaşım genel olarak pahalı değil.

thumbnail_IMG_4778

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s