Yüksek Tecrübe ve Ahlak Sahibi Sakıp Şeker’e Bazı Sorular

tarafından yazıldı

Sayın Başkan Şeker,

SMMM lerin de KDV iadesi raporu yazmalarına olanak sağlayan yeni mevzuat sonrası sizin bir açıklamanız oldu. Konu ile ilgili olarak yüksek tecrübe ve yüksek ahlaklı oluşunuza istinaden size (ve sizi takip eden İzmir ve Gaziantep YMM Odaları başkanlarına) bazı sorular sormama müsaade ediniz.

Açıklamanızda “Bu düzenleme defter tutma ve denetim fonksiyonunu birbirinden ayıran ve bu görevleri farklı meslek mensuplarına tahsis eden meslek yasasının özüne aykırıdır.” diye belirtmişsiniz. Sayın Şener, sizin gibi yüksek deneyim sahibi bir denetçi keşke denetim hakkında birazcık teorik bilgiye sahip olsaydı. Denetim fonksiyonunun SMMM ile YMM olmak ile hiçbir alakası yoktur. Yazınızda atıf yaptığınız 3568 sayılı yasa ile YMM’lerin danışmanlık hizmeti verebilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yine aynı açıklamanızda, “Yeminli mali müşavirlik, özel uzmanlığın yanında yüksek ahlak ve tecrübe sahibi olmayı da gerektirmektedir. Bilindiği gibi yeminli mali müşavir olabilmek için 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavirlik yapmış olmak ve zorlu bir sınavı başarmak gerekmektedir.” diye de belirtmişsiniz. Sayın Şener, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi mali müşavirlik mesleğinin gelişmiş olduğu ülkelerde (ve muhtemelen hiçbir ülkede) yeminli mali müşavirlik diye bir meslek grubunun olmadığını biliyor musunuz? Türkiye’deki siz yeminli mali müşavirler haricinde dünyadaki tüm denetçiler ahlaksız mıdır? Peki bu tecrübe ve ahlak noksanı SMMM’lerin bağımsız denetim raporu düzenlemesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Tecrübe ve ahlak yoksunu SMMM’ler tarafından da hazırlanan bu raporlar için SPK ne tür adımlar atmalıdır? Peki ya diğer ülkelerde denetçilik diye bir sınavın olmadığını; sadece bazı ülkelerde belli bir saatte denetçi olarak çalışmış olmanın şart olduğunu biliyor musunuz?

Sayın Şener, yüksek tecrübenize sığınarak soruyorum. Tam tasdik denetiminden geçmiş bir şirketin KDV iadesi için neden ayrıca bir rapor düzenlenmelidir? Tam tasdik denetimi KDV hesaplarını içermemekte midir?  Bu yüksek ahlak ve tecrübe gerektiren çalışmalarınızı bizzat siz mi yürütüyorsunuz? Örneğin, en son imza attığınız rapor için kaç tane mutabakat bağladınız?KDV iadesi konusu bir denetim konusu mudur? Mesela ticari alacaklar için de YMM’ler tarafından bir rapor düzenlenmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

“YMM’ler kamu görevlisi sayıldığı için söz konusu kamusal hizmeti ifa etmektedirler. Kamu görevlisi niteliklerine ve ehliyetine sahip olmayan kişilere verilecek yetkiler, ilerde telafisi güç ve imkansız zararların doğmasına neden olacaktır.” diye belirtmişsiniz. Sayın Şener, hayatınız boyunca hiç denetime giriş eğitimi aldınız mı? Zorlu YMM sınavlarında denetim konusu hakkında sınava tabi tutuldunuz mu? YMM’lerin bir kamu denetçisi olmadığını; tam tasdik denetiminin de bir kamu denetimi olmadığını bilmemenizin nedeni nedir?

Sonraki açıklamanızda yüksek ahlaktan kastınızın “YMM’lerin yemin ediyor olması” olarak belirtmişsiniz. Eğer öyle ise herkese 18 yaşında yemin ettirelim; böylece değil sadece KDV iadesi, diğer tüm toplumsal konularda rahat edelim. Yüksek ahlak bir mesleki yeterlilik konusu değil, etik bir konudur. Eğer aksi olsaydı işini iyi yapan kötü insanlar olmazdı. Diğer bir konu, eğer sorumlu olmanın kriteri yüksek ahlak ise ve yüksek ahlak yemin etme ile elde edilebiliyorsa; o zaman SMMM’ler, mükellefler ve diğer grupların meslek hile ve hatalarından dolayı sorumlu tutulmamaları gerekmez miydi?

Talihsiz açıklamalar olabilir. Bunu anlarım ama keşke yüksek ahlak ve tecrübeniz bu konu ile ilgili olarak samimi bir şekilde özür dilemeyi becerebilmenize yardımcı olabilseydi.

Saygılarımla,

Serkan Ercinler, SMMM, CFE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s