Avustralya’da Göçmen Mali Müşavirlik

tarafından yazıldı

Türkiye’de mali müşavirlerin bildiği üzere 3568 sayılı yasamıza göre Türkiye’de mali müşavir olma şartlarından birisi de T.C. vatandaşlığıdır (yabancı mali müşavirler için hakkındaki hükümler saklıdır). Birleşik Devletler, Kanada, Avustralya gibi ülkelerin mali müşavirlik şartlarını incelediğimde dikkatimi çeken şeylerden bir tanesi de mali müşavir olmak için vatandaşlık şartlarının olmamasıydı (Bazı istisnaları var; örneğin Birleşik Devletler’in bazı eyaletlerinde vatandaşlık şart koşulabilmektedir). Bunu bir adım ileri götürecek olursak, Avustralya ve Kanada’da mali müşavirlik mesleğinde yetkinliği bulunan insanlara bu uzmanlık paralelinde göçmenlik statüsünün verildiğini öğrendim ve bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. Bu yazımda Avustralya için, daha sonraki bir yazımda ise Kanada için bilgi vereceğim.

Avustralya’da göçmenlik için bazı sınıflandırmalar bulunmakta ve bunlardan bir tanesi de skilled migration, yani vasıflı göçmenlik. Mali Müşavirlik mesleği ve bu meslekle ilgili uzmanlıklar da bu kapsamda değerlendiriliyor. Bu arada, eğer yanlış bilmiyorsam, bu göçmenlik türünde sizin ne iş yaptığınızdan ziyade ülkenin ihtiyaçları da dikkate alınıyor. Avustralya’da Mali Müşavirlik Kurumu (CPA Australia) sizin göçmenlik sürecinizi yürütmüyor, süreç bakanlık tarafından yürütülüyor fakat bu kurum mali müşavirlik alanında sizin yeterliliğinizin ölçülmesinde ve hatta sonrasında mali müşavirlik sertifikasının verilmesinde devreye giriyor. CPA Australia aşağıdaki alanlarda yetenek ve yeterlilikleri ölçmekte:

  • Muhasebeci (genel)
  • Bağımsız Denetçi
  • Finans Yöneticisi
  • Yönetim Muhasebecisi
  • Vergi Muhasebecisi

Her bir alan için zorunlu ve seçmeli yeterlilik kriterleri mevcut. Örneğin, muhasebecilik (genel) için zorunlu kriterler şunlardır: Muhasebe Sistemleri, Finansal Muhasebe ve Raporlama, Yönetim Muhasebesi, Finans ve Finansal Yönetim, İşletme Hukuku, Ekonomi, Sayısal Yöntemler. Seçmeli kriterler ise şunlardır: Denetim, Vergi Hukuku.

Yukarıdaki alanlarda yeterlilik değerlendirmesinin pozitif sonuçlanabilmesi için;

  • İngilizce yeterliliği aranmaktadır (TOEFL IBT, IELTS, vb)
  • CPA Australia tarafından yapılan değerlemenin en az Avustralya’da bir lisans derecesine eş değer olması gerekmektedir (Avustralya’da lisans mezunu olunmadan da ek bir eğitimle mali müşavir olunabilmektedir),
  • Yukarıda belirtmiş olduğum alanlardaki yeterliliklerin tam olması gerekmektedir. Bu alanlardaki yeterliliklerden sadece üniversitede ya da başka bir eğitim kurumdan alınan derslerin yanı sıra mesleki tecrübe de kabul görüyor mu bilmiyorum. CPA Australia’nın sitesinden bu konuda bir bilgiye ulaşamadım ne yazık ki.

Evraklarınızı gönderdikten sonra sonuç size kısa sayılabilecek bir süre içerisinde size bildiriliyor. Yukarıdaki alanlardan (Zorunlu ve seçmeli kriterler) bir eksiklik tespit edilirse ya bir eğitim kurumda ya da CPA Australia’nın yürüttüğü bir hazırlık programında (CPA foundation program) eksikliklerini tamamlayabilirler.

CPA Australia’nın ilgili sayfası da aşağıdaki gibidir:

https://www.cpaaustralia.com.au/become-a-cpa/migration-assessment

Diğer ülkelerdeki mali müşavir olma süreçleri ile ilgili yazılarım aşağıdaki gibidir:

Avustralya’da Mali Müşavirlik

ABD’de Mali Müşavirlik

İngiltere ve Galler’de Mali Müşavirlik

Kanada’da Mali Müşavirlik

Kanada’da Mali Müşavirlik Mesleğinin Geleceği

 

 

 

 

 

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s