Mali Müşavirlere ve Mali Müşavir Adaylarına Öneriler

tarafından yazıldı

Her ne kadar bir mali müşavir olsam da, “akıl verebilecek” durumda olmadığımın farkındayım. Denetim kökenli bir mali müşavir olduğum, son 3 senedir yurtdışında bir bankada çalıştığım ve bu meslekte genç olduğum düşünüldüğünde bunun aksini iddia etmek zor olur. Bundan dolayı bu yazımda paylaşacağım düşüncelerimi bir fikir alışverişi, bir meslektaş dayanışması olarak görmeniz beni mutlu eder.

Ülkemizde mali müşavirlik mesleği ile ilgili ciddi problemlerin olduğu aşikar. Fakat, tüm bu sıkıntılara rağmen mali müşavirlik mesleğinin önemli bir yetenek ve meslek grubu olduğunu unutmamamız gerekiyor. Bunun farkında olmamız mali müşavirlik mesleğinin iş dünyası için ne kadar değerli olduğunu anlamamızı kolaylaştırır.

İş dünyası sadece muhasebe defteri tutmak ve vergi beyannamesi hazırlamak olmadığına göre danışmanlık hizmetleri boyutuna da önem vermenizi öneririm. Bundan dolayı sadece muhasebe değil, finans, kurumsal yönetim gibi alanlarda da yetkinliğin artırılması önemlidir. Örneğin, özellikle ticaret hukuku alanıyla ilgili danışmanlık hizmetlerinin oldukça iyi bir alan olduğunu düşünüyorum. Defter tutmanın, fatura düzenlemek ve beyanname hazırlamak da vasıflı ve gerekli bir iş. Fakat, mesleği sadece buna odaklanmak büyük bir beyin gücünü harcamak gibi geliyor bana. Avukatların sadece miras hukukunda uzmanlaştığını düşündüğünüzde ne demek istediğimi daha rahat anlayacağınızı düşünüyorum.

Diğer önemli bir husus yabancı dil. İş dünyasında yabancı dil önemli olduğuna göre doğal olarak bizim için de olmazsa olmazdır. “Olmazsa olmaz” diye belirtmeme rağmen mali müşavirlik meslek grubunda yabancı dil bilen kişi sayısı oldukça az. Yabancı dili olanlar meslek mensuplarının ve adaylarının çoğu ya şirket bünyesinde çalışıyor ya da denetçi.

İngilizce (en popüler yabancı dil) bilmek demek, yaptığınız işin diğer ülkelerdeki mevzuatlarını ve uygulamalarını keşfedebilmeniz demek. Yabancı ülkelerden müşterilere danışmanlık ve muhasebecilik hizmetleri sunabilmek demek. Türkiye’deki müşterilerinize diğer ülkelerdeki işlemlerle ilişkili olarak ticaret hukuku ve vergi gibi alanlarda danışmanlık hizmeti verebilmeniz demek. Bu işi yapan avukatların olduğunu biliyorum; neden mali müşavirler yapmasın?

İngilizce bilmek sizin bazı alanlarda uzmanlaşmanız ve size yeni danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunabilmeniz için de değerlidir. Örneğin, İngilizce yeterliliğiniz olduğunda uluslararası geçerliliği olan CIA (Sertifikalı İç Denetçi) sertifikasını alabilir ve şirketlere iç denetim, iç kontrol tasarımı gibi konularda danışmanlık hizmetleri sunabilirsiniz. Çalışmalarınız sonrasında bulgularınızı İngilizce olarak raporlayabilirsiniz. İngilizce bilmeden ve bu sertifikaya sahip olmadan da bu hizmeti verebilirsiniz ama bahsettiğim şey yeteneklerin ve imkanların artırılması.

Bu yazımda vurgulamak istediğim son şey mesleki imaj. Şöyle düşünün: Bir dava için avukat bulmak istiyorsunuz ve iki ofise gidiyorsunuz. Birinde sizi dağınık bir ofiste, kişisel bakımına dikkat etmeyen ve terlik giyen bir avukat karşılıyor. Bir diğerinde ise düzenli sayılabilecek bir ofiste, kıyafeti ve hitabı düzgün bir avukatla görüşüyorsunuz. Dava için her iki avukatın da açıklamaları ve size sundukları yöntemler aynı. Hangisi aklınızda soru işareti bırakırdı. Dava sizin için önemliyse ikinci avukata daha fazla güvenir ve gerekirse daha fazla ücret ödersiniz. Aynı şey bizim mesleğimiz için de geçerli. Kimse size pahalı yüz kremleri kullanın ve takım elbise giyinin demiyor fakat en azından biraz daha tertipli ve düzenli olmak zorundayız.

Sonuç olarak,  yabancı dil yeterliliğinin, danışmanlık hizmetlerine de değer verilmesinin ve imaja dikkat edilmesinin sizi meslekte birden fazla adım öteye götüreceğini düşünüyorum.

SMMM Yeterlilik Sınavlarına Yönelik Eleştirilerim

SMMM Yeterlilik Sınavlarına Nasıl Hazırlandım?

Denetim ve Hukuk Derslerine Nasıl Çalıştım?

 

 

3 comments

  1. Serkan abi merhaba. Smmm olma yoluna gireceğim zaman bloğunuza denk gelmiştim ve size ulaşıp sizden bilgiler almıştım. Smmm staj başlatma sınavını kazandım ama hala çalışacak bir yer malesef bulamadım kısmet.. Hergün bloğunuzu ziyaret ediyorum. Bu yazınızda çok güzel olmuş. Gerçekten smmm olma yolunda bana örnek oldunuz aslında size çok teşekkür ederim. Şimdi bloğunuzdaki ingilizce ile ilgili yazınızı tekrar okudum ve ingilizce öğrenmeye yöneldim. Size iyi çalışmalar diliyorum ve yazmaya devam edin 🙂

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s