Yolsuzluğun Karakteri

tarafından yazıldı

Bir önceki yazımda belirmiş olduğum, ACFE’nin hazırladığı hile raporundaki konulardan birisi de yolsuzluk. Hatırlatma fayda var. Bu kurum 125 ülkede 2.690 hileli eylemi inceleyerek bu raporu oluşturdu. Bu yazımda bahsetmiş olduğum çalışmadaki verilerden faydalanacağım.

Yolsuzluk denilince bizim aklımıza genel olarak ağır bir kokusu olan kamu dairelerinde rüşvet alan bir kamu görevlisi aklımıza gelir. Aslında yolsuzluk sadece rüşvet demek değildir ve sadece kamu kuruluşlarında görülmez.

Yolsuzluk genel olarak karışımıza rüşvet, çıkar çatışması (örneğin, bir çalışanın kendine bir menfaat sağlamak amacıyla hammadde alımını şirketin çıkarlarına aykırı olarak daha kötü ürünü daha pahalıya satan bir tedarikçiden alması), kanunlara aykırı hediyeler/bağışlar gibi değişik formatlarda karşımıza çıkabilir. Özel sektörde de yolsuzluk yapılabilir. Son olarak, yolsuzluklarda bir haksız avantaj sağlama söz konusudur fakat yöntemi sadece maddiyata dayanmamaktadır. Örneğin, tehdit, şantaj gibi. Ya da, cinsel ilişki teklifi gibi parasal olmayan rüşvetler gibi.

Genel bir açıklama yaptıktan sonra yukarıda bahsetmiş olduğum çalışmadaki bazı verileri paylaşalım:

Özet Bulgular

İncelenen hileli eylemlerin (125 ülkede 2.690 vaka) %38’nde yolsuzluk tespit edilmiştir ve yolsuzluğun neden olduğu ortalama zarar 250.000 dolardır. Yolsuzluğun tespit edildiği hileleri eylemler ortalama olarak 22 ay sürmüştür. Tüm hile eylemlerin ortalama vadesinin 16 ay olduğunu belirtmek kıyaslama yapabilmek açısından faydalı olacaktır.

Sektörel Bulgular

Yolsuzluğun tüm hileli eylemler içerisinde payının en yüksek olduğu sektörler sırasıyla şöyledir: Enerji (%53), üretim (%51) ve kamu hizmeti (%50). Bununla birlikte, yolsuzluk tüm sektörlerdeki hileli eylemlerde üst sıralarda bulunuyor.

Bölgesel Bulgular

Rapordaki hile vakalarında yolsuzluğun en az tespit edildiği ülke Birleşik Devletler’dir. Bundan sonraki en düşük oran Batı Avrupa coğrafyasına aittir. Fakat bu bölgelerde bile hileli eylemlerin yaklaşık %30-%35′ nde yolsuzluk tespit edilmiştir. En yüksek oranlar ise Asya ve Doğu Avrupa’da kaydedildi.

Yolsuzlukların Ortaya Çıkarılması

Diğer hile çeşitlerinde olduğu gibi yolsuzluklarda da en etkili silah ihbarcılıktır. Yolsuzlukların yarısı ihbarlar sonrasında ortaya çıkarılmıştır.

Yolsuzluğa bulaşan kişilerin %70’i üst makamdaki insanlardır ve yetkilidirler. Yolsuzlukların çoğu erkekler tarafından yapılmıştır (oran %82).

Kırmızı Bayraklar

Yolsuzlukların en neredeyse yarısı (%43) daha iyi bir hayatı yaşamak dürtüsüyle yapıldığı belirtilmiştir. Yolsuzlukların çoğunun üst makamdaki kişilerce yapılması bize aslında çok şey öğretiyor. Diğer önemli gerekçeler ise aşağıdaki gibidir:

%34, müşteri/tedarikçi ile anormal düzeyde yakın ilişkiler,

% 23, finansal zorluklar

Bir sonraki yazımda, yine bu rapordaki başka bir konu olan ihbar hattı hakkında bazı bilgileri sizinle paylaşacağım.

Kaynak: 

Bu çalışmadaki veriler ACFE tarafından hazırlanmış olan Report to the Nations çalışmasından alınmıştır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s