İhbar Hatlarının (Hotline) Önemi

tarafından yazıldı

Hilelerin engellenmesinde ve ortaya çıkartılmasında bir çok önemli faktörler bulunmaktadır. Fakat, hilelerin engellenmesinde iç kontrol mekanizmaların iyi bir şekilde tasarlanması can alıcı bir noktaysa hilelerin ortaya çıkartılmasında da ihbar hatları aynı öneme sahiptir. İhbar hatlarının hilelerin engellenmesinde ne derecede önemli olduğunu önceki iki yazımda açıkça ortaya koyulmuştu.

Hatırlanacağı üzere, ACFE tarafından yayınlanan Reports to the Nations çalışmasında 125 ülkeden incelenmiş olan 2.690 hileli eylemin bulguları yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında incelenmiş olan hileli eylemlerin %40’ı ihbar üzerine ortaya çıkarılmıştır. Yolsuzlukların yarısı ihbar sayesinde tespit edilmiştir.

İhbar ve ihbar hattı farklı şeylerdir. Bir ihbarcı ihbarını ihbar hattı aracılığıyla ya da farklı kanallar vasıtasıyla edebilir. İhbar sonucu ortaya çıkarılan vakaların %46’sı ihbar hattı kullanılarak ortaya çıkarıldı. Dikkat çeken bulgulardan birisi de hileye maruz kalan kuruluşların %63’nde ihbar hattı bulunmaktaydı. Peki bu durumun bize mesajı nedir? İhbar hattı kurmak yeterli değil, çalışanlara güven veren bir ihbar hattının kurulması oldukça önemlidir.

Çalışmada ortaya çıkan diğer bir önemli sonuç ise şudur: İhbar hattı olan kuruluşlarda hileli eylemlerin neden olduğu finansal zararlar ihbar hattının olmadığı kuruluşlarda gerçekleşen zararın yarısı kadardır.

Report to the Nations çalışması ile ilgili son özetimi bir sonraki yazımda yazacağım. Konu hile yapan çalışanların özellikleri olacak.

Kaynak:

Bu yazıdaki veriler ACFE tarafından hazırlanmış olan Report to the Nations adlı çalışmasından alınmıştır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s