Hile Yapanların Profili

tarafından yazıldı

Hilelerin engellenmesinde ve ortaya çıkarılmasında hile yapanların profiline hakim olmak önemlidir. Daha önceki yazılarım devamı olan ve ACFE tarafından yapılan Report to the Nations adlı hile çalışmasında (125 ülkede 2.690 hile vakası incelenmiştir) hile yapan kişilerin bazı özelliklerine yer verilmiştir. Bu yazımda bu verileri özetle sizinle paylaşacağım.

Hile Yapanların Makamı

Hile yapanların %44’ü alt düzey çalışanlardan, % 34’ü müdürlerden ve %19’u şirket sahipleri ve üst düzey yöneticilerden oluşmuştur. Üst düzey yöneticilerin neden olduğu ortalama zarar 850.000 dolar iken alt düzey çalışanların verdiği ortalama zarar 50.000 dolardır. Hile yapan kişinin makamı arttıkça hileli eylemin neden olduğu finansal zarar katlanarak artmıştır. Yolsuzluk ve finansal tablo hileleri finansal zararı en yüksek olan hile metotlarıdır ve bu iki hile büyük bir oranda şirket sahipleri ve üst düzey yöneticiler tarafından yapılmaktadır.

Hile Yapanların Departmanları

Çalışmada kapsamında tespit edilen hileli eylemlerin %14’ü muhasebe departmanı, diğer bir %14’lük payı operasyon departmanı, %12’si ise satış departmanı çalışanları tarafından yapılmıştır. Neden oldukları ortalama zarara göre ise şu birimlerdir: Üst yönetim birimi (729.000 dolar), bilgi teknolojileri (225.000 dolar), muhasebe (212.000 dolar), üretim (200.000 dolar) ve stok yönetimi (200.000 dolar).

Diğer Veriler

  • Hile yapanların %61’i erkektir ve bunların neden olduğu ortalama zarar kadınlara göre neredeyse iki kattır. Gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere gittikçe fark yükselen bir trend izlemektedir. Hile yapanların makamına bakıldığında ise bu oran şirket sahibi/üst düzey yöneticiler arasında en yüksek durumdadır.
  • Hileli eylemler en çok orta yaşlarda yapılmasına rağmen hile yapan kişinin yaşı artıkça verdiği ortalama zararda artmıştır.
  • Hile yapanların eğitim seviyesi artıkça verdikleri zarar da artmıştır.
  • Hile yapan kişilerin %89’u daha önce herhangi bir suçlamaya ve mahkumiyete maruz kalmamıştır.
  • Hile yapan kişilerin %85!i daha önce hiç işten çıkarılmamış ya da disiplin cezası almamıştır.

Kırmızı Bayraklar

Hile eylemlerin en kışkırtıcı nedeni daha iyi bir yaşama sahip olma istediği olmuştur. Bunu finansal zorluklar ve müşteri/tedarikçi ile olan anormal samimi ilişkiler izlemiştir. Kadınları hileli eylemlerinde boşanma, aile problemleri ve finansal zorluklar önemli bir rol oynamıştır (%59).

Kaynak

Bu yazıdaki veriler ACFE tarafından yayınlanmış olan Report to the Nations adlı çalışmasından alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s