Kırılan Kalplerin Müzesi

tarafından yazıldı

Geçen sene bu aylarda Zagreb’e gitmek üzere yola çıktığımda oldukça keyifliydim. Tarih seven birisi olarak Balkanları merak ediyordum ve Hırvatistan benim oradaki ilk tecrübem olacaktı.

Hangi nedenle olursa olsun gittiğim yerleri iyice keşfetmeyi seven birisiyim ve müzeler benim seyahatlerimde çok önemli bir yer tutar. Zagreb’te de güzel müzeler gezdim. Müze seven bir insansanız ismi şaşalı olup beklentilerinizi karşılamayan müzelerin varlığından haberdarsınızdır. Zagreb’teki Muesum of Broken Relationships (Biten İlişkiler Müzesi) müzesi kesinlikle bunlardan birisi değil ve empati yeteneği olanların ziyaret etmesi gereken bir müze.

Ben bu müzeyi “kırılan kalplerin müzesi” diye adlandırıyorum. Bu müzede, aldatılmış veya hiç kavuşamamış sevgililere, annesini kaybetmiş birine ve daha nice kişilere ait bir şeyler bulmak mümkün; mektuplar, anıları canlı tutan hediyeler, eşyalar…

Müzeye girince hemen bir sıcaklık hissediyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam bu müzeyi bir aile yönetiyor. Hatta çocukları ve bir de şirin köpekleri vardı. Müzenin küçük kafeteryasında kahve içmek sanki bir eve misafir olmak gibi hissettirdi beni.

Müze uluslararası bir müze. Biri Zagreb diğeri Los Angeles olmak üzere iki farklı yerde şubesi var fakat dünyanın bir noktasında aktivitelerde bulunuyorlar. Geçen yıllarda İstinye’de bir sergi yaptıklarını okudum.

Sevginizi, ayrılık acılarınızı, yıllardır unutamadığınız küçük bir anınızı dünya ile paylaşmak ister misiniz? Bu mümkün. Bu müze tüm dünyadan mektupları, hediyeleri, diğer eşyaları ve bunların sizin için ifade ettiği anlamı kabul ediyor ve müzelerinde sergiliyorlar. Hatta, müzenin internet sayfalarında yayınlanmak üzere herhangi bir gönderi yapmadan sadece hikayenizi de paylaşabilirsiniz. Müzenin sitesinde şuan 745 hikaye yayınlanıyor. İngilizce bilmenize gerek yok. Tercümeler kendi çalışanları tarafından yapılabiliyor.

Müzede benim en çok ilgimi çeken hikayeleri aşağıda paylaşıyorum:

IMG_6306

Yukarıdaki mektup Yugoslavya İç Savaşı’nda 13 yaşında olan bir çocuğun, sevdiği kız için yazdığı ama savaş karmaşasından dolayı hiç veremediği aşk mektubu.

IMG_6320

Anonim birinin annesi evde kalp krizi geçirir ve aniden vefat eder. Bu kişi mutfakta annesinin kullandığı ve içinde sadece bir tane pandal olan pandal kutusunu görür ve sonrasında onun için şiir yazar. Yukarıdaki pandal işte bu son pandal.

IMG_6326

Bir annenin yazdığı intihar mektubu

IMG_6330

30 sene süren bir ilişkiden sonra aldatılan ve hatta kendisine “seni aslında hiç sevmedim” denilen bir kadının kalp kırıklığı. Yukarıdaki Snoopy bu kadına hayatını paylaştığı erkek tarafından 17. doğum gününde hediye verilmiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s