Kendi Kendine Yabancı Dil Öğrenme Tüyoları

tarafından yazıldı

Bir dili öğrenmek zahmetlidir. Emek vermek, zaman harcamak gerekir. Fakat, birçok ülkeden yabancı dil öğrenen arkadaşlarım oldu. Dil öğrenme hususunda bizim kadar karamsar; çok emek ve para verip karşılığını az alan bir millete denk gelmedim. Problemlerimizden birisi de kısa süre içerisinde sonuç alamayınca pes etmemiz. Peki, bir dili daha rahat ve ucuz bir şekilde, kendi kendimize çalışarak belli bir seviyeye getirmek mümkün mü? Evet. İşte benim maddelerim:

İnanın

Çok klasik bir söylem gibi duruyor fakat oldukça önemli. Başarabileceğimize olan inanç sahip olmamız gereken ilk şey. Yabancı dil konuşabilen insanlara bir bakın ve kendinize şunu sorun: Ben neden yapamayım? Kendi meslek alanımdan örnek vereyim. Üniversite sınavını kazanıyorsunuz, mali müşavirlik sınavlarını geçiyorsunuz, oldukça karmaşık olan vergi hukukunu “yalayıp yutuyorsunuz” ama yabancı dil öğrenmek isteyip bunu başaramıyorsunuz!! Bu durumda iki ihtimal var: Metodunuz yanlış ve/veya farkında olarak ya da olmayarak bu konuda kendinize hiç güvenmiyorsunuz.

İlk Adımı Atın

Beklemeyin! Yabancı dil öğrenmeye belli bir seviyeye kadar öğrenmek sandığınızdan çok daha kolay ve zahmetsiz olabilir. Beklemeye gerek yok. Ne demek istediğimi aşağıda daha iyi anlayacaksınız.

Keyif Alın 

Dil öğrenirken keyif almanın iki boyutu vardır: Dil öğrenmedeki motivasyonunuz nedir? Dil öğrenmeyi keyifli hale getirebiliyor musun?

Eğer işinizi seviyorsanız ve kariyeriniz için yabancı dil öğrenmeniz gerekiyorsa bu size bir yük olamaz. Eğer yük olduğunu düşünüyorsanız, işinizi aslında sevmiyorsunuzdur. Yabancı dil öğrenmeyi sevmeyen bir diplomat olabilir mi? Ayrıca, biz yabancı dili sadece kariyerimiz için öğreniyoruz. Diğer kültürleri tanımak, farklı dillerde kitaplar ve makaleler okumak, diğer ülkelere gittiğimizde oradaki insanlarla iletişim kurmak… Bunların hiç mi değeri yok?

Dil öğrenmeyi keyifli hale getirebilmek de önemlidir. Dil öğrenmenin tek yöntemi her aylarca haftasonu ya da akşamları kursa gitmek, binlerce lira ücret ödemek, gelişiminizi ölçebilmek için uzun bir süre beklemek değildir. Bazen günde sadece yarım saatinizi ayırarak, otobüs ya da metroda keyifli kelime oyunları oynayarak, kısa bir süre içerisinde öğrendiğiniz dilde irtibata geçerek kendi kendinize “oluyor galiba” diyebileceğiniz yöntemler de mevcut. Bana keyif veren yöntemleri aşağıdaki maddelerde sıralayacağım.

Kendi Başına Dil Çalışmak İçin Doğru Kaynaklar Bul

Az sayıda, üniteleri kısa sürede tamamlanabilecek, anlaşılması kolay kaynaklar işin püf noktası. Unutmayın! Kaynak sayısı çok olmayacak, kitaptaki üniteler kısa olacak ve anlatım tarzı kolay olacak. Bu kaynak size genel gramer konularının hepsini de öğretsin ve konular ile ilgili bol alıştırma sunsun. Kaynak sayısı çok olursa boğulursunuz; üniteler uzun sürerse her gün 30-40 dakika ayırarak çalışmanızı keyifli hale getirmek mümkün olmayabilir. Genel gramer konuların hepsini kapsaması önemli, yoksa sonuç almanız uzun sürebilir.

Bir dilde belli bir seviyeye gelmenizde bu dile kendi başınıza çalışmanızın bir kursa gitmenize oranla avantajları bile var. Örneğin, kursun tüm zamanları öğrenebilmeniz için an az 8-9 ay geçmesi gerekebilir. Ama kendi başınıza çalıştığınızda şimdiki, gelecek, geçmiş ve geniş zamanları daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Dil öğrenirken sonuç almamızı uzatan faktörlerden birisi de kurslarda gramerin yavaş öğreniliyor olması bence. Temel gramer bilgisine sahip olmayınca pratik yapamıyorsunuz. Uzun süre bekleyince de pes ediyorsunuz.

Yabancı dil için Fono Yayınlarının kitaplarını (gramer kitapları değil; genelde birkaç kitaptan oluşan setleri oluyor, onları kastediyorum) tercih edebilirsiniz. İngilizce öğreniyorsanız Murat Kurt’un English Grammar kitabı da oldukça iyidir. Üniteler kısadır, yeterli sayıda çözümlü örnekler vardır, anlatım oldukça anlaşılırdır. Gramerin temeline kısa sürede hakim olun ki, cümleler kurabilmeye ve sosyal medyada bu dilde pratik yapabilmeye başlayabilin.

Kelimelere Basit Bir Şekilde, Keyifle Çalışın

Gramer öğreniyorken otomatik olarak kelime öğrenmeye de başlıyorsunuz. Buna ek olarak, boş vakitlerinizi değerlendirmek için telefonunuza kelime öğrenme uygulamaları indirebilirsiniz. Çoğunda kelimelerin seslendirilmesi bile var.

Pratik Yapın (Sonuç Almaya Başlama Vakti Geldi)

Temel gramere hakim olduktan ve belli bir seviye kelime öğrendikten sonra öğrendiğiniz dilde pratik yapmaya başlayın (Yaklaşık olarak 6 ay sonra bu aşamaya geçmeniz yerinde olacaktır). Bunun için en büyük şansımız internet. Mektup arkadaşları (penfriend) edinin, onlarla basit cümlelerle iletişime geçmeye başlayın. Twitter’da sevdiğiniz sanatçılara yazın.

Geliştirin

Gramer bilginizi derinleştirin, dinleme çalışmaları yapın. Bunun için de en iyi imkan internet. Sevdiğiniz sanatçıların videolarını seyredin, sevdiğinizin filmlerin belli kısımlarını seyredin. Youtube gibi bir kaynağımız var. Yabancı dil öğrenenler için basit romanlar var. Seviye seviye ayrılmış oluyorlar. En düşük seviyeden başlayarak bol bol okuyun. Seviyenizin nasıl geliştiğine kendinizin bile inanamayacağınıza söz veriyorum.

Daha Da Geliştirin

Bu aşamada kursa gitmeniz dil yeteneklerinizin artmasına faydalı olacağı tartışmasız.

Diğer Yazılarım:

Kursa Gitmeden İngilizce Öğrenmek Mümkün Mü?

Örnek Bir İngilizce Programı

Gramer Öğrenimi Ne Şekilde Olmalı?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s