Krakow: Değeri En Az Bilinen Şehir

tarafından yazıldı

Dört senedir bulunduğum Viyana’dan artık ayrılma vaktim geliyordu ve buradan ayrılmadan önce yakınlarda nerelere gidebiliriz diye kardeşimle haritaya bakarken karar vermemiz çok uzun sürmedi: Polonya. Hem tarihini, hem de insanlarını çok merak ediyorduk. Avusturya’da hatırı sayılır bir Polonya nüfusu var ve ben tanıdığım tüm Polonyalıları çok sevmiştim. Kendisinden hep söz ettiren bu büyük ülkeyi görmenin vakti gelmişti.

Varşova biraz uzak olduğundan ve toplama kamplarını görmek bizim için olmazsa olmaz olduğundan dolayı Krakov’a gitmeye karar verdik. Bizim zamanımız da kısıtlıydı; Krakov’dan Varşova’ya geçebilmeyi isterdim. Viyana’dan otobüsle Çekya üzerinden otobüsle 7 saat gibi bir süre yolculuk sonrası Krakov’a vardık.

Altyapısal ve zenginlik açısından değerlendirildiği zaman Batı Avrupa şehirleri ile Krakov arasındaki fark kendisini belli etse de gitmeden önce okuduğum yazılarda ifade edildiği gibi oldukça güzel bir şehirdi. Biz gerçekten çok sevdik. Ben zaten genel olarak Doğu Avrupa ülkelerine ilgi duymuşumdur. İnsanlarına gelince; soğuk Krakov günlerinde sıcakkanlıklarıyla içimi ısıttılar.

Avrupa’da yaşadığınızda 2. Dünya Savaşı’nın ne kadar derin izler bıraktığını çok net görebiliyorsunuz. Bu ülkelerden birisi de şüphesiz Polonya. En büyük acıları çeken milletlerden birisi de Polonyalılar oldu. Aslında, Nazi Almanyası’ndan şikayetçi oldukları kadar Sovyet Rusya’sından da nefret ederler. Şuana kadar tanıdığım Polonyalılar dillerinin Rusça ile kıyaslanmasına bile gücenirlerdi. Son politik gelişmeler de açıkça gösteriyor ki, AB ile olan tüm kavgalarına rağmen tercihlerini Batı – NATO tarafından kullandılar.

IMG_5372
Eski şehir merkezi

Merkezinde yürüyüş yaparak çoğu önemli yerleri görebileceğiniz bir şehir olan Krakov, Lehistan’ın başkentiydi. UNESCO listesinde yerini almış olmasına rağmen öğrendiğime göre dünyanın değeri en az bilinen şehir olarak seçilmiş.

IMG_5415

Tarihi yerler genellikle eski şehir meydanının etrafında yoğunlaşıyor. Oraya gitmeden önce hızlı bir şekilde yapılacaklar listesi hazırlamıştık ve bu listedeki birçok şeyin ana meydanda olduğunu gördük. Kiliseler, Sukiennice Pazarı, Ulusal Müze gibi görülmesi gereken çok yer var. Krakow Polonya’nın kültür merkezi. Farklı kültürleri ve tarihi seviyorsanız zaman tahmin ettiğinizden çok daha hızlı geçecek.

IMG_5428
Florianska Sokağı. Akşam vakitlerinde bu sokaklarda yürüdüğünüzde genç kızlar ve erkekler yanınıza sokulup sizi çalıştıkları mekanlara davet edecekler.

Eski şehir merkezinin çok az dışında kalmasına rağmen kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında Yahudi Mahallesi ve buraya çok yakın olan Schindler’in Fabrikası. Biz kış aylarında gittiğimiz için Vistül Irmağı’nın tadını çıkaramadık ama ırmak çevresinde huzurlu bir şekilde biraz vakit geçirin derim.

IMG_5406
Schindler’in Fabrikası. Günümüzde 2. Dünya Savaşı’nı konu edinen özel bir müzeye çevrilmiş. Dürüst olmak gerekirse fabrikayla ilgili daha çok sunum bekliyordum.

Krakov’daki restarontları ve kafeteryaları da çok beğendik. Değişik konsept ve lezzetlerde mekanlar bulmak mümkün. Benim favorim eski şehirde yer alan Sioux. Ne yazık ki orasını son gün keşfettik. Burada kendinizi Kızıldereli gibi hissedeceksiniz. Eğer bir gün daha fazla kalacak olsaydık orada tekrardan burger yiyecektik. Kafeterya olarak ise Yahudi mahallesinde bir dinlendiğimiz bir yer hoşumuza gitti. Burasının ismini not aldım ama notumu bulamadım. Sadece Fas çayları, İsrail çayları ve kekleri değil; aynı zamanda ortam da çok samimi ve huzur vericiydi.

IMG_5661
Sioux – Kendinizi Amerika’nın eski yerlileri gibi hissedeceksiniz 🙂

 

IMG_5409
Yahudi Mahallesinde ismini unuttuğum kafeteryada Fas çayı keyfi 🙂

Auschwitz Toplama Kampı

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s