Auschwitz Toplama Kampı

tarafından yazıldı

Krakov’a kadar gidip Polonya’daki toplama kamplarını görmemek tarih seven insanlar olarak kardeşim ve benim içim neredeyse imkansızdı. Nefret suçlarının her geçen gün daha da artığı şu günlerde insanların böyle yerleri ziyaret etmelerini önemsiyorum.

Auschwitz’e Krakov’dan gitmek yaklaşık olarak 1 – 1,5 saat sürüyor. En önemli husus randevu almak. Ben bunu Polonya’ya gidene kadar bilmiyordum ve yer ayırtmak çok zor oldu. Kampa tek başına gidecekseniz bile randevu alıp orada bir rehberin programına katılmanız gerekiyor. Biraz daha masraflı olmasına rağmen bir acenta aracılığıyla gitmek çok daha rahat. Ben özgürlüğü seven biriyim ama yer bulmak için acenta ile gitmeme gibi bir şansım kalmamıştı.

IMG_5457
Kampa giriş.

Bu kampa gitmeden önce burada ne kadar büyük acıların yaşandığını anlayabilmeniz için muhakkak kamp ile ilgili bir araştırma yapın; belgesel izleyin. Auschwitz üç farklı lokasyondan oluşuyor; gezi programı ise iki lokasyonda yapılıyor: Auschwitz I ve Auschwitz II (yani Birkenau). Auschwitz I aynı zamanda bir müze. Kampta kalmış olan insanların saçlarını, bavullarını, kıyafetlerini, gözlüklerini göreceksiniz. Empati yeteneği olan insanlar için orada etkilenmemek mümkün değil. Bir müddet durup orada yaşananları hayal ettiğinizde ve kendinizi ve sevdiklerinizi onların yerine koyduğunuz zaman büyük bir hüzün içinizi kapsıyor. Rehberi dinlerken gözleri dolan insanlar gördüm.

IMG_5588
Auschwitz II (Birkenau)

O kadar devasa bir kamp ki burası, tam 1,3 milyon insana korkunç şeyler yaşattı. 4-5 sene içerisinde bu insanların 1,1 milyonu hayatını kaybetti. Naziler işgal ettikleri ülkelerdeki Yahudileri bile buraya gönderdiler. Uzun süren tren yolculuklarındaki kötü koşullarda birçok insan daha kampa gelemeden hayatlarını kaybettiler. Kampa geldiklerinde ise yaşlı, hasta ve çocuk olanlar direkt olarak gaz odalarına götürüldüler. Bu kampta Yahudiler haricinde, 74.000 Polonyalı, 21.000 Çingene, 15.000 Sovyet askeri de can vermiş. Tabi daha başkaları da var: Muhalifler, eşcinseller, vb.

IMG_5515
Kurbanlar
IMG_5511
Kurbanların ayakkabıları. Kampa getirilenlerin her şeyi ellerinden alınırdı. Hatta saçları bile kullanılmak üzere kesilirdi. Müzede kurbanların saçları da aynı bu şekilde gösteriliyor fakat kurbanlara saygıdan dolayı fotoğraf çekilmesi yasak. Bavullar, gözlükler, engelli aletleri, yemek kapları, vb kişiler eşyalar da müzede yer alıyor.

Ailesiyle birlikte bu kampa gönderilen bir Yahudi kızın anılarını yazdığı kitabı okumuştum. Adı Eva Schloss. Anne Frank’ın akrabası aynı zamanda. Kamp özgürleştiğinde kardeşi ve babasını arar ama Almanların onları Avusturya’daki Mauthausen Kampı’na gönderiklerini öğrenir. Ne yazık ki her ikisi de o kampta hayatını kaybeder. Ben aynı zamanda bu kampa da gittim. Onların anılarını hatırladıkça hala moralim bozulur.

Bir daha böyle kötü şeylerin hiç yaşanmamasını tüm dilerim. Kurbanlar hep kalbimde olacak…

IMG_5519

Krakow: Değeri En Az Bilinen Şehir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s