Safari Turlarını Planlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

tarafından yazıldı

Şuana kadar beş ulusal parkta bulunmuş, bir tanesinden transit olarak geçmiş ve bir vahşi yaşam parkında gönüllü olarak çalışmıştım. Bu konuda biraz deneyim kazanmış biri olarak safari turu planlarken dikkat edilmesi gereken unsurları aşağıdaki sıralayarak bilgi vermek istedim.

Hangi Parkı Hangi Amaçla Ziyaret Ediyorum?

Safari denilince aklımıza şablon olarak, her hayvanın fazlaca olduğu bir Afrika ortamı geliyor. Fakat öyle değil! Hangi ülkenin hangi parkında safari turuna katılacağınız çok önemli. En iyi ulusal parklar Masai Mara (Kenya), Serengeti (Tanzanya), Ngorongoro (Tanzanya), Kruger (Güney Afrika). Sizin için güzel deneyim olacak başka ulusal parklar da var fakat gitmeden önce ne görebileceğinizi araştırmak önemli. Örneğin, Tarangire Ulusal Parkı’nda (Tanzanya) aslanları görmek çok zordur, fakat fillere çok yakın olursunuz. Diğer bir örnek, Arusha Ulusal Parkı’nda (Tanzanya) aslanlar yok.

Safari İçin En Uygun Dönem Hangisi?

Bazı parklar için bu çok önemliyken, bazıları için belirleyici bir kriter değil. Bu başlık altında iki faktör önemli: Hayvanların göçleri ve doğal koşullar. Özellikle Serengeti ve Masai Mara belli dönemlerde wildeebestlerin göç dönemi. Göç dönemini takip etmek eşsiz bir deneyim olur. Göç sonrasında sizin safari yapacağınız alanda çok fazla bir yaşama denk gelmeyebilirsiniz. Diğer önemli faktör ise doğal koşullar. Bol yağışlı dönemlerde otlaklar çok yüksek olur ve bundan dolayı bazı parklarda vahşi hayatı çok rahat gözlemlemeyebilirsiniz. Nakuru Gölü Ulusal Parkı’nda (Kenya) böyle bir durumdan dolayı parkın sembolü haline gelmiş pelikanları ve ayrıca gergedanları göremedik. Su seviyesi yükselmişti.

IMG_9752
Ngorongoro Ulusal Parkı, Tanzanya

En Pahalı Safari Şirketleri En İyileri Midir?

Eğer biraz İngilizce biliyorsanız internetten iyi safari şirketlerine ulaşabilir ve iyi bir fiyata safari turu satın alabilirsiniz. En pahalısını almanıza gerek yok. Her araç aynı yolu takip ediyor; sadece daha iyi bir görüntü için rehberinizin iyi olması yararlı olur. Safari boyunca rehberiniz diğer araçlardaki rehberle konuşacak. Bunu gevezelik olarak algılamayın. Nerede ne tür bir aksiyonun olduğunu birbirlerine soruyorlar. Onlara saygısız olmadığınız sürece vefakar bir şekilde size her şeyi göstermeye çalışacaklarına inanıyorum.

Ulusal Parka Giriş Yapacağım Kapı Önemli Mi?

Bazı ulusal parklar için giriş yapacağınız kapı çok önemli. Ngorongoro için bunun önemi yok; fakat Serengeti ve Kruger için bu önemli. Serengeti çok büyük bir düzlük ve parkın neresinde olduğunuz çok önemli. Kruger için ise hangi kapıdan giriş yaptığınız vahşi hayatı gözlemlemek için can alıcı bir nokta.

Safari Çantasında Ne Olmalı?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s