Safari Çantasında Neler Olmalı?

tarafından yazıldı

Bir önceki yazımda safari turu planlarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini yazmıştım. Aşağıda alt başlıklar halinde safari çantanızda nelerin olması gerektiğini belirttim. Faydalı olması umuduyla.

Sinekler!!

Sinekleri küçümsemeyin! Hastalıklar onlardan bulaşıyor. Sineklerden korunmak için muhakkak sprey alın ve sadece geceleri kullanmakla kalmayın, safari boyunca da yanınızda bulundurun. Sıtmadan korunmak için bu şart, sıtma tabletleri kesin bir koruma sağlamıyor.

Kıyafet

Tahmin ediyorsunuzdur ki rahat kıyafetler giymek önemli. Rüküş olmak zorunda değilsiniz, ama rahat bir şeyler giymeniz rahatlığınız için çok önemli. Ben askerde giydiğim pantalona benzer bir şey satın aldım. Ferah, bol cepli, buruşma derdi yok. Şort giyen insanlar da var ama ben sineklerden ve böceklerden, toz topraktan ve sahadaki bitkilerden korunmak için hep uzun şeyler giyindim. Size tavsiyem budur. Bulunduğum ülkelerden dolayı tişört giydim ama yanıma muhakkak uzun kollu bir şeyler aldım. Bazen serin olabiliyor. Özellikle sabahları ve akşamları. Sabahın çok erken saatlerinde yola çıkıp akşam geri döneceğinizi unutmayın.

Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü kullanmayı çok sevmem. Ama safari için kesinlikle ihtiyacım oldu. Safari boyunca çok fazla toza maruz kalacaksınız. Güneş gözlüğü, gözünüzü sadece güneşten değil; tozdan ve rüzgardan da koruyacak.

Şapka

Beni tanıyan bilir. Şapka hiç favorim değildir. Ama Afrika’da güneş çok kavurucu olabiliyor. Şapkayı ihmal etmeyin. Takmasanız bile çantanızda bulunsun.

El Feneri

Gece konaklayacağınız yerlerde elektrik çok kısıtlı olacak ama doğanın içinde olacaksınız. El feneri bulundurun. Telefonunuzun şarjını ışık için harcamayın. Telefonu şarj etmek için imkanınız kısıtlı olabilir.

Kişisel Temizlik Eşyaları

Safari için ulusal parkta bulunduğunuz süre içerisinde bir ya da iki kez ara vermeniz muhtemel. Bunlardan birisi öğlen yemeği için. Tuvaletlerde sabun ve tuvalet kağıdı yok. Bunun için hazırlıklı olun. Acı çekmekten iyidir J Kaldığınız yerde bu problem olmayacaktır, ben sadece ulusal parkın içerisindeki tuvaletlerden bahsediyorum.

Atıştırmalık Şeyler

Konakladığınız yerlerde sabah çok erken saatlerde kahvaltı yaparsınız. Akşam yemekleri de geç olabilir. Öğlen yemeğiniz ise konakladığınız yerin sizin için hazırlamış olduğu kutudan ibaret olacak. Kutuda sandviç, muz, kek, meyve suyu gibi gıdalar oluyor. Dolayısıyla, safari boyunca küçük de olsa açlık hissetmeniz olası. Bunun için yanınızda çikolata, meyve, bisküvit gibi şeyler bulundurmanız önemli.

İlaç

Safari için gelip hasta olan insan görmedim ama çok duydum. Bunun için hazırlıklı olun. Gelmeden önce küçük bir ilaç çantası hazırlayıp ateş düşürücü, ağrı kesici gibi ilaçlara sahip olun.

Safari Turlarını Planlarken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s