Nairobi İzlenimlerim ve Tavsiyelerim

tarafından yazıldı

Nairobi, benim bu sene başlayacak olan uzun bir Afrika seyahatimin ilk durağı olacaktı ve burada bir okulda gönüllü öğretmen olarak bir ay çalışacaktım. Nairobi en bilinen Afrika şehirlerinden birisi olup Kenya’nın başkentidir. Dolayısıyla, hem keyifli hem de oldukça meraklıydım. Programın yöneticisi ve ailesiyle birlikte evini paylaşacağım Alice’nin beni havalimanından almasıyla birlikte her şey başlamış oldu.

Nairobi şehir merkezi genel olarak yorucudur. Büyük bir şehirdir, kalabalıktır ve karmaşa da kendisini gösterir. Dikkatimi çeken ilk şey insanların fakirliklerine rağmen kimisinin güzel arabalara binmesi ve akıllı telefonlar kullanmasıydı. Daha ilk günlerimde gelir adaletsizliğini çok net görebiliyordum. Zamanımın çok büyük kısmı şehir merkezinden uzak ve fakir bir semtte geçirdim. Ben sokakta yürürken beyaz bir insan olarak çok ilgi çeker, bana bakarak gülen insanları görür ve beni muzungu (beyaz) dile tanımlamalarını duyardım. Bu durumun benzerlerini şehir merkezinde de tecrübe etmek şaşırtıcı oldu. Çok fazla turistin orada olacağını tahmin ediyordum ama etrafta Afrikalılar haricinde insan görmek gerçekten çok zordu.

IMG_7442
Alice ve Ben – Kenyatta Konferans Merkezi

Nairobi’de temizlik en büyük problemlerden biri. Şehir merkezinden biraz uzak sokaklarda yürürken her yerin çöp olduğunu ve bu çöpleri yiyen sahipsiz keçileri görmek mümkün. Ben Kenya’da çok iyi insanlar tanıdım ve güzel anılarım oldu. Kenyalı olan arkadaşlarım bana orada her zaman bir güvenlik problemi olduğunu ve dikkat etmem gerektiğini söyleseler ve ben tek başıma yürüyüşlere çıkmış olsam da kötü bir tecrübem olmadı. Tabi dikkati elden bırakmıyordum. Nairobi’ye gidecekseniz dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de şehir merkezindeki hırsızlık oranı. Özellikle cep telefonu kapkaççılığı genel bir problem olduğunu söylediler. Bir diğer konuda pasaport kopyasını yanında bulundurmanız ve güvenlik kontrolünde pasaportun aslından ziyade kopyasının verilmesi. Bazı insanlardan güvenlik personellerinin pasaportları aldıklarını ve para almadan geri vermediklerini duydum. Benim başıma böyle bir şey gelmedi.

IMG_8721
Yavru ördekler çöplerden beslenirken.

Nairobi’de İstanbul’un köprü trafiğine benzer bir trafik var. Yanlış zamanda yanlış yerde olursanız trafikte çok fazla vakit geçirmeniz gerekir. Ayrıca, toplu ulaşım sistemleri de karışıktır. Ulaşım için ucuz olan taksileri ve uberi tercih etmenizi öneririm. Ben genelde kamyon şeklinde, içinde çok yüksek sesli müzik yayını yapılan otobüslere bindim ama geceleri şehir merkezine gittiğimizde taksileri kullandık. Bu arada, Nairobi’nin gece hayatını küçümsemeyin. Öyle yerlere gittik ki harika yerlerdi. Gündüz göremediğiniz tüm turistler bu mekanlarda toplanır ve özellikle Kenyalıların batı tarzındaki klüp müziklerindeki muazzam dansı ağzınızı açık bırakır.

IMG_7467
Nairobi’de bir otobüs.

Nairobi’de neler yapılır? Yapılacak listesi için çok fazla bilgi internette mevcut. Kişisel tercihlere göre yapılacak çok şey de bulabilirsiniz, az da. Fakat, özellikle iki yeri muhakkak görmelisiniz. Bunlardan birisi Kenyatta Uluslararası Konferans Merkezi. Bu binadanın tepesinden şehir manzarasını 360 derece görebilirsiniz. Bir diğeri ise David Sheldrick Doğal Yaşam Tesisi. Burası gerçekten çok özel bir yer. Belli bir saatte (sabah 10:00 sanırım) sadece 1 saatliğine ziyarete açık olan bu tesiste yetim yavru filleri yakından görebilir, hatta şanslıysanız onlara dokunabilirsiniz. Doğada bulunan yetim filler buraya getiriliyor ve bakım altına alınıyor. Doğallıklarını kaybetmemeleri için insanlarla iletişimi sınırlı tutuluyor. Hatta bu tesiste yavru bir fili düzenli bağış yapmak şartoyla evlat edinebilir, isim verebilir ve ziyaret edebilirsiniz. Bu iki yerin haricinde turistler tarafından en popüler yerlerden birisi de Zürafa Merkezi. Burada zürafaları elden beslemek mümkün.

IMG_7575
David Sheldrick Vahşi Yaşam Tesisi’ndeki yetim filler. Sütlerini içtikten sonra çok fazla yaramazlık yaptılar.
IMG_4853
Zürafa Merkezi’nde yavru zürafayı beslerken.

Eğer Masai kültürünü merak ediyor ve bazı hediyelik eşyalar almak istiyorsanız gitmeyi düşüneceğiniz yerlerden birisi de şehir merkezindeki Masai Market olacaktır. Kenyalı arkadaşlarımın söylediğine göre burası genelde pahalıymış. Bu tür eşyaları almadan önce diğer yerlerdeki fiyatları da kontrol edin. Ayrıca, Masai Market’e giderseniz insanların satış yapmak için ısrarcı olmasını da göze alın.

IMG_7451
Masai Market

Safisha Africa School’da Gönüllülük Projem

One comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s