Kigali: Acı Dolu Bir Geçmiş, Umut Dolu Bir Gelecek

tarafından yazıldı

Afrika’ya yolum düştüğünde Ruanda’ya uğramadan geri dönmeyeceğimi biliyordum. Bu ülkenin benim için iki önemi vardı: 1994 senesindeki soykırımın acısı ve bu acılara rağmen çok kısa bir sürede toparlanıp büyük bir başarı hikayesine yazması.

Tanzanya’dan Rwandair Havayolları’nın bir pervaneli küçük uçağı ile Ruanda’nın başkenti Kigali’ye kısa bir yolculuktan sonra motelime yerleştim. Motelim sıcak bir ortamdı ve oldukça ucuzdu. İyi sayılabilecek bir restoran&barı vardı ve her akşam insanlar burada eğlenir, dünya kupası maçlarını seyrederlerdi.

Ruanda’ya insanlar daha çok gorilleri görmek için geliyorlar. Kigali şehirinde çok fazla turist görmeniz mümkün değil ama şehrin sokaklarında yürümek oldukça rahat. Kimse rahatsız etmiyor; altyapı diğer Afrika ülkelerine göre çok daha iyi bir durumda. Tabi, ana sokaklardan dar sokaklara girmeye başladığınızda asfalt yolların yerini Afrika’nın kırmızı renkli toprağı almaya başlıyor. Ülke çok temiz. Kigali’den Uganda’ya karayolu ile geçerken bu temiz ortamı ülkenin şehirdışı yerleşim alanlarında da gözlemledim. İnanılmazdı! Bu arada, Ruanda plastik poşeti yasaklayan dünyadaki ilk ülkedir.

IMG_0424
Yeşillikler içerisinde tertemiz bir şehir Kigali.

Ruanda sadece çevre düzenlemeleri değil, aynı zamanda eğitim ve siyasi istikrar alanlarında da büyük bir başarı elde etmiş durumda. Düşünün, yaklaşık olarak 25 sene önce, sadece 4 gün içerisinde 800.000 civarında Tutsi ve ılımlı Hutular ülkenin nüfusunun çoğunluğu olan aşırı uç Hutular tarafından çoluk çocuk denmeden öldürülüyor. Bazı otoritelere göre bu sayı bir milyon insan. Soykırım o kadar hızlı bir şekilde gerçekleştiriliyor ki, bu katliamlar için silah bulamayan Hutular kurbanlarının çoğunu palalar ile vahşice öldürülüyor. Ama bugün ülkeye gittiğiniz zaman çok çabuk toparlanmış ve kısa sürede siyasi istikrarı sağlamış durumda. Halen daha etnik ayrımlardan kaynaklanan bazı risklerin olduğu belirtilmiş olan bazı Batı makalelerine rağmen, uluslararası raporlarda başarı hikayelerine denk gelmek çok basittir. Dijital alanlarda özveriye sahip bir topluluktan, 2015 senesinde milletvekillerinin %64’nün kadınlardan oluştuğu parlamentoya sahip olan bir ülkeden bahsediyoruz. Uganda’da aldığım bir dergide Volkswagen’in Ruanda’da bir fabrika açmasından bahsediliyordu.

IMG_0428
Kigali tepelerle bir dolu bir şehir.

Ruanda küçücük bir ülke, ama hakkında yazılacak, konuluşacak o kadar çok şey var ki… Fakat, lafı çok uzatmadan Kigali’ye gidecek olan insanlara şehir ile ilgili bazı bilgiler vermek istiyorum.

Bu ülkeyi listenize alın. Oraya gidip de mutlu olmayan insan tanımadığım şuana kadar. Buradaki safari turları oldukça pahalı. Aynı durum Uganda için de geçerli. Kısacası goril görmek istiyorsanız cebinizden çok para çıkacak. Fakat, Ruanda’da herhangi bir safari turuna katılmasanız da ülkenin doğal güzellikleri sizi keyiflendirecek.

Kigali, tepeleri olan bir şehirdir ve bazı noktalarında size güzel manzaralar sunar. Bence şehrin sokaklarında yürümeyi ihmal etmeyin, fakat çok büyük olmamasına rağmen şehrin turistik yerlerinin tamamını yürüyerek gezmek çok yorucu olabilir. Bence en iyi seçenek mototaksiler. Zaten şehrin birçok yerinde müşteri bekleyen motorsikletleri göreceksiniz. Taksilere göre çok ucuz.

Kigali şehir merkezinde bankalar, iş merkezleri, küçük alışveriş merkezileri ve restoranlar bulunmakta. Bu bölgede Hintli ve Çinli iş insanlarını göreceksiniz. Afrika’da artan Çin etkisini biliyorsanız bu sizin için şaşırtıcı olmayacaktır.

IMG_0538
Kigali şehir merkezi.

Kigali’de yapılması gereken şeylerden birisi de şüphesiz Kigali Soykırım Müzesi’ni ziyaret etmektir. Müzeye giriş ücretsiz. Fotoğraf çekmek ya da rehber eşliğinde ziyaret için ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer biraz olsun empati yeteneğiniz gelişti ise bu müzede acı çekmemeniz imkansız. Orada ağlayan bir Amerikalı kızın ağladığını; müzedeki kısa belgesellerden birini dinlerken dayanamayıp o ortamı terk eden iki Fransız kadını gördüm. Bu müzedeki sunumlar genel olarak iki şeyi haykırır: “Biz aynı toprakların çocuğuyduk fakat diğer insanların dolduruşlarına gelerek Ruanda’yı öldürdük” ve “Geçmişimiz geleceğimiz değil.” Müzede, batılı güçlere ve BM’ye çok büyük bir isyan söz konusu.

IMG_0415
Kigali Soykırım Müzesi
IMG_0394
Kurbanların kafatasları da müzede sergileniyor. Onların kıyafetleri, aile resimleri, onları öldüren pala ve balta gibi suç aletleri ve kısa belgeseller müzede yer alan başlıca şeyler.

Kigali’de görülmesi gereken diğer bir yer Belçikalı askerler için yapılmış olan anıt (Camp Kigali Memorial). Burada, iç karışıklıktan önce bir okul olan bu binada kurşun izlerini hala görmek mümkündür. Bina bu haliyle bırakılmış ve anıta çevrilmiş. Burada BM barış gücünde görev yapan 10 Belçikalı asker burada, soykırımı gerçekleştirecek olan güçlerce öldürülmüştür. Bundaki amaçları yabancı güçleri ve basını bu ülkeden çıkarmak ve böylece soykırımı hızlı bir şekilde gerçekleştirmek. Bunda başarılı oldular ne yazık ki. Ayrıca, buradaki askerler için değişik iddialar da var. Kimisi için bu askerler kahraman, kimisi için ise sadece ülkedeki beyazları kurtarmak için mücadele eden ve Tutsiler’i önemsemeyen insanlar. Konuyla ilgili hala çeşitli bilgiler var. Fakat, ne olursa olsun, BM askerlerinin katledilmesi üzücü. Soykırım Müzesi’nden sonra benim için en dramatik yer burasıydı.

IMG_0482
Belçikalı askerlerinin öldürüldüğü eski okul binası.

Kigali dışında yer alan Nymata ve Ntrama Kiliseleri soykırımın izlerini görmek için gidilmesi gereken yerlerden diğerleri.

Kigali’de ciddi bir müslüman azınlık da yaşıyor ve şehir merkezine çok yakın bir bölgede müslüman mahallesi var. Bu mahallede birkaç saatlik bir yürüyüş yapıp gözlemlerde bulunabilirsiniz. Ayrıca, şehirde sanat galerileri de göz çarpıyor ve özellikle bunlardan Inema Art Center çok fazla beğeni alıyor.

IMG_0493
Müslüman mahallesi

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s