Tanzanya’da Aktarma Merkezim: Arusha

tarafından yazıldı

Kenya’nın Nairobi şehrinde geçirdiğim 1 ay süreden sonra karayolu ile Tanzanya’nın Arusha şehrine geçecek ve orada bir gece kaldıktan sonra Loliondo’ya uzun bir otobüs yolculuğu yapacaktım. Değişiklikleri, yeni insanlar tanımayı sevsem de Kenya’daki öğrencileri ve dostlarımı bırakmak zor olmuştu. 5-6 saat süren Nairobi-Arusha yolculuğum boyunca özellikle bana “baba” diye seslenen küçücük Safi‘nin fotoğraflarına bakarak geçirdim.

Arusha’ya vardığım zaman yapmak istediğim ilk şey sokaklarda yürüyüş yapıp insanları ve şehri gözlemlemekti. Ben her yerde deneyimlenecek güzel şeyler olduğunu düşünen birisiyim. Arusha’da yapılacak pek bir şey olmadığı söylenir ama ben yine de halka karışmaya meraklıydım. Bu şehir genellikle Tanzanya’nın (hatta dünyanın) en popüler ulusal parklarında safari turu için bir geçiş güzergahı niteliğinde. Daha önce birçok küçük şehirlerde güzel anıları olan bir insan olarak Arusha’ya yolunuz düşerse burada bir günden fazla bir süre kalmamanızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Her şeyden önce, Arusha sokaklarında rahat bir şekilde dolaşmak pek mümkün değil. Nairobi’de de sokakta yürürken laf atmalar oluyordu ama Arusha’da insanlar peşinize takılıyor ve sizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Hotelden çıktıktan sonra kısa bir süre yürümüştüm ki hemen yanımda benimle konuşarak birine denk geldim. Ben nereye saparsam sapayım devam ediyordu. Kaba olmak istemiyordum ama rahatsızlığımı belli etsem de bu durum değişmedi. Ben onunla konuşmadıkça, yanında değilmiş gibi davrandıkça o da ısrarla devam etti. En sonunda bir binadan içeri gireceğim zaman aramızdaki muhabbet şu şekilde gelişti:

Şahıs: “Zor durumdayım, bana destek olabilir misin?”

Ben: “Ne gibi?”

Şahıs:”Anladın işte dostum, küçük meblağ bir para” (yani bahşiş)

Ben:”Üzgünüm ama çalışmıyorum ve kaynağım kısıtlı”

Şahıs:”Bencil olma, sana o kadar yer gösterdim şehirde”

Ben: “?!?!?! Senden bir şey talep etmedim, kendin benim yanımda yürüyüp durdun, ki ben sana bundan hoşlanmadığımı belli ettim”

Şahıs:”Sana dertlerimi anlattım. Bunun bir meblağı olmalı”

Ben:”??!?!?!?!. Üzgünüm, beni yalnız bırak.”

Adamı atlattığımı düşünerek yürüyüş yapmaya devam etmek istediğimde onun gibi insanlar hep aynı şekilde yanıma yaklaştıklarında hep “teşekkürler, herhangi bir konuda yardıma ihtiyacım yok” diyerek yoluma devam etmek zorunda kaldım. Beni turist gibi görüyorlardı ama ben artık Afrika’yı tanıyordum. Loliondo’ya gitmek için otobüs biletimi aldıktan sonra hotelime dönerken karşıma yine bu adam çıktı ve hiçbir şey olmamış, birbirini uzun bir süre görmemiş kırk yıllık dostmuşuz gibi yanıma gelerek selam verdi ve “otobüs bileti almışsın, haberim var, nereye gidiyorsun?” dedi. Loliondo’daki projem bittikten sonra Ruanda’ya geçmek için Arusha’ya tekrar geldiğimde tekrardan onu karşıma çıktı. İnsanlara ve ortamlara uyum sağlayabilen bir insanım ama onun ısrarı sinir bozucuydu.

Tanzanya’ya gidiyorsanız Arusha ismini duyma ihtimaliniz çok yüksek. Bunun nedeni Zanzibar ve Dar’üs Selam gibi ülkenin daha popüler ve turistik olan şehirlerinden turistlerin Serengeti düzlükleri ve Ngorongoro Kraterleri’nde safari turlarına katılmak için uçakla Arusha’ya gelmesi ve çok kısa süreli burada kalmalarından kaynaklanıyor. Para çekmek, döviz bozmak gibi işlemler de gözlemlediğim kadarıyla burada yapılıyor. Bunun haricinde, marketi dolaşmak; toplumu gözlemlemek ve kısa bir şehir turu yapmak haricinde Arusha’da yapılacak pek bir şey yok. Ama, siz de benim orada tanıştığım ve güzel bir arkadaşlık kurduğum yerli halktan Peter gibi birini tanımaktan mutluluk duyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s